Evropský saňový pes

Evropský saňový pes pochází původně z Norska, kde se poprvé zúčatnil psích závodů. O jeho historii není mnoho známo, jelikož psi tahající saně se chovají již od pradávna. ESP se původně využívali k tahání tzv. pulkaře, což byly saně s nákladem tažené psem a člověkem na lyžích.

Evropský saňový pes (European slider dog, ESP)
Základní informace
Země původuNorsko Norsko
Tělesná charakteristika
Hmotnost20–30 kilogramů
Výška psi: 65–70 cm
feny: 60-70 cm
Barvačerná, hnědá, béžová a žlutá (ve formách černý bělouš, hnědý bělouš s grošováním)
Klasifikace a standard
Skupina FCIN - FCI neuznaná plemena
 výška uváděna v kohoutku

Historie

Evropský saňový pes byl vyšlechtěn z německého krátkosrstého ohaře, pointera a greyhounda. Postupem času byli přikříženi i aljašský malamut a sibiřský husky. Každý pes je originální a ukrývá v sobě jinou krev. Díky pointrům mají ESD vynikající čich a mírnou povahu, po malamutovi zdědili sílu a po greyhoundovi rychlost. Za ESP se považují psi, kteří mají v sobě alespoň 50 % z krátkosrstého ohaře nebo pointera. Největší rozšíření má v zemi svého původu.

Popis

ESD dorůstají do výšky u psů je to 65–73 cm, a u fen něco kolem 60–70 cm. Váha se pohybuje mezi 20 až 30 kg. Průměrná délka života je kolem 12–14 let. Hlava má širokou mozkovnu a zužující se čenich. Oči mají různé tmavé odstíny hnědé barvy. Uši mají tvar písmene V se zakulacenou špičkou a s typickým svěšením. Stavba těla je vyrovnaná, ušlechtilá, vysvalená a má vytrvalostní potenciál. Končetiny jsou rovné a dobře osvalené. Ocas je vysoko posazen,je dlouhý a zužující se do špičky. Srst má krátkou a hustou, která může být jak tvrdší, tak i jemnější. Zbarvení je různé - černé, hnědé, žluté, béžové, hnědý bělouš světlý a tmavý, černý bělouš. V bílé variantě se vyskytuje vzácně.

Výcvik a péče

Srst ESP nevyžaduje každodenní peči. Je potřeba pečovat o svěšené uši, které jsou háklivé na vznik ušního mazu, jehož nadměrné množství může vést až k ohluchnutí. V zimě je potřeba pečovat o polštářky na tlapkách, aby nepraskaly. Pokud je pes v zimě aktivní (např. závodění), je vhodné používat speciální psí botičky. Evropský saňový pes vyžaduje velké množství pohybu a pracovního vytížení. Hodí se prakticky pro všechny psí sporty, především pro mushing, a to jak na sněhu, tak na suchu.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.