Eva Toulová
Eva Toulová (* 3. února 1990 Znojmo) je česká režisérka, scenáristka, spisovatelka, výtvarnice a ilustrátorka, režisérka celovečerních filmů Šťastná[1], Camino na kolečkách, Jak se moří revizoři, Casting na lásku a Černobyl na kolečkách.
Eva Toulová | |
---|---|
Narození | 3. února 1990 (32 let) Znojmo |
Alma mater | Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze |
Povolání | filmová režisérka |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Život
Vyrůstala v Moravském Krumlově. Od věku pěti let navštěvovala výtvarnou uměleckou školu. Studovala na Střední umělecké škole grafické v Jihlavě, pak byla přijata na pražskou FAMU – obor režie, kde studovala pod vedením Věry Chytilové, Jasmíny Blaževič a Víta Olmera. Studium FAMU ukončila absolventským snímkem Dvojhra.
Tvorba
Debutovala v roce 2014, kdy uvedla do kin celovečerní film Šťastná, inspirovaný životem začínajících hereček. V 2017 roce následoval celovečerní kinodokument Camino na kolečkách, kvůli kterému musela režisérka po dobu jednoho měsíce – stejně jako hlavní protagonista trpící roztroušenou sklerózou na invalidním vozíku – absolvovat 640 km pěší chůze Španělskem do Santiaga de Compostely. Snímek získal několik mezinárodních cen, včetně dvou prvních míst v Barceloně a Venezuele a byl uvedený v kinodistribuci a několika televizních stanicích.
V 2018 následoval její druhý hraný film s názvem Jak se moří revizoři – komedie o životě typické české rodinky s revizorem jako hlavním hrdinou. V roce 2019 spolurežírovala seriál Čechovi z podnikatelského prostředí. V roce 2020 napsala a zrežírovala komedii Casting na lásku, o těžkostech seznamování v moderní době, kterou kromě kinodistribuce a televizního vysílání odkoupil i Netflix. V rámci zájmu o poutická témata natočila v roce 2020 pro Českou televizi polohranný snímek Pěšky bez hranic o tematice moderního poutnictví, sérii Pěšky hezky česky a v roce 2022 se dočkalo pokračování úspěšného Camino na kolečkách filmem s názvem Černobyl na kolečkách, ve kterém se vydala se stejným tvůrčím týmem s vozíčkářem s roztroušenou sklerózou do Černobylu.
Kromě filmu se věnuje i výtvarnému umění, literatuře a ilustraci. Účastnila se několika samostatných i sdílených výtvarných výstav (NOD-ROXY, OC Šestka, Divadlo Kámen, Dům Pánů z Lipé na nám. Svobody v Brně, Obrazárna Želeč, Galerie Záliv v Bechyni)., 2007 vytvořila největší obraz kreslený pastelkami v České republice (zapsán v knize českých rekordů), ilustrovala přibližně desítku knih světových autorů pro nakladatelství Tribun a účastnila se mnoha výtvarných výstav. Je autorkou knih Vanitas, Šťastná, Sedmero vran, Alenka v údivu a Jak se moří revizoři.
Dílo
Filmografie
- Černobyl na kolečkách (2022) – celovečerní dokumentární film
- Pěšky hezky česky (2020) – dokumentární cyklus
- Pěšky bez hranic (2020) – polohranný dokument
- Casting na lásku (2020) – celovečerní film
- Čechovi (2019) – 10dílný seriál
- Jak se moří revizoři (2018) – celovečerní hraný film
- Camino na kolečkách (2017) – celovečerní dokumentární film
- Šťastná (2014) – celovečerní hraný film
- Dvojhra (2012, režie) – absolventský film
- Náplast (2011, režie) – krátkometrážní film
- Navíc (2010, režie) – krátkometrážní film
- Obchod (2010, režie) – krátkometrážní film
Dále natočila sérii pěti spotů proti kyberšikaně pro Policii ČR a Jihomoravský kraj.
Literární díla
- 2009 – kniha Vanitas (nakl. Montanex)
- 2010 – kniha Šťastná (nakl. Olympia)
- 2010 – básně v almanachu Stoupající hvězdy (nakl. Alisa)
- 2011 – kniha Sedmero vran (nakl. Akcent)
- 2012 – kniha Alenka v údivu (nakl. Ebook dimansion)
- 2018 – kniha Jak se moří revizoři (nakl. Olympia)
Ocenění
- 1. cena pro Camino na kolečkách za nejlepší celovečerní dokument na festivalu Planet film festival v Barceloně
- 1. cena pro Camino na kolečkách za nejlepší celovečerní dokument na festivalu ve Venezuele na FIVE CONTINENTS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
- 1. cena pro Pěšky bez hranic - Petrohrad - ADIFF - Actor&Director Awards
- 1. cena pro Pěšky bez hranic - London - Best Documentary Award
Reference
- Režisérka Eva Toulová: Ráda vycházím z reálných postav a situací. Osobní rivalita mě přímo fascinuje.. DIS ÚK. 2016-10-13. Dostupné online [cit. 2016-11-07]. (česky)