Europa Universalis III

Europa Universalis 3 je počítačová realtimová strategie od firmy Paradox interactive zasazená do období pozdního středověkuvrcholného novověku. Tato hra se vyznačuje obrovskou škálou možností a mezi jinými hrami nesrovnatelnou (ne ovšem úplnou) historickou přesností. Mapa hry čítá až 1 700 moří a provincií, v čemž mezi ostatními hrami podobného žánru hledá obtížně konkurenta. Základní hra Europa Universalis III byla v USA a Severní Americe poprvé vydána 23. ledna 2007, ve většině států EU 26. ledna 2007, v ČR30. července téhož roku.

Europa Universalis III
Základní informace
VývojářParadox interactvie
VydavateléParadox interactive
Herní sérieEuropa Universalis
EngineClausewitz Engine
PlatformyMicrosoft Windows
macOS
Datum vydání
  • 23. ledna 2007 SA
  • 26. ledna 2007 EU
  • 30. července 2007 ČR
Žánrrealtimová strategie
Herní módysingleplayer
multiplayer
KlasifikacePEGI
ESRB
Oficiální webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hratelnost

Děj základní hry Europa Universalis 3 začíná roku 1453, tedy po dobytí Konstantinopole Osmany. Vybrat si, za kterou mocnost budete po zbytek hry hrát je velmi obtížné, máte totiž na výběr ze všech států, kmenových spolků a sultanátů tehdejší doby, od Huronských kmenů, přes Francii, České země až po Čínské dynastické monarchie, celkově je ve hře 300 útvarů, které je možné vést. Ve hře je i oblíbená možnost kolonizace afrických výnosných pobřeží a neprozkoumaných amerických břehů, objevují se zde ovšem i místa, která kolonizovat a vůbec vlastnit nejde, to jsou například sibiřské tundry nebo africké pouště.

Ve hře je mnoho možností, v diplomatických otázkách je možno uzavírat královské sňatky, aliance, ale samozřejmě i vyhlašovat války, nebo nabízet ekonomické svazky, půjčky. V oblasti administrativy je možné snižovat a zvyšovat daně, v závislosti na (ne)spokojenosti občanů, investovat do výzkumů, či měnit státní zřízení nebo ministry. Máte plnou kontrolu nad armádami, rekrutováním, námořnictvem a přístavy, ležícími na vašem území. K vytvoření silných armád vám dopomůžou tzv. národní ideje, které mohou poskytnout výhody v oblastech jak vojenských, administrativních nebo ekonomických, tak v oblastech kultury a kolonialismu. Ve hře se časně objevují tzv. eventy, neboli náhlé změny, které si určité okolnosti vyžadují, jsou to například varování před revolucemi, zmíněné požadavky na snížení daní, reformy, nebo zprávy o úmrtí panovníka a nastolení buď regentské rady, či korunovace panovníka nového.

Základní hra Europa Universalis bez rozšíření končí letopočtem 1789, tedy začátkem Velké francouzské revoluce.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.