Euphronia

Euphronia je jediný rod čeledi Euphroniaceae dvouděložných rostlin z řádu malpígiotvaré (Malpighiales). Jsou to keře a stromy s jednoduchými střídavými listy a květy pouze se 3 korunními lístky. Rod zahrnuje pouze 3 druhy a je rozšířen výhradně v oblasti Guyanské vysočiny v Jižní Americe.

Euphronia
Euphronia hirtelloides (vpravo)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
ČeleďEuphroniaceae
RodEuphronia
Mart., 1826
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Zástupci rodu Euphronia jsou keře a stromy s bíle nebo šedě pýřitými a později olysávajícími větévkami. Listy jsou jednoduché, střídavé, s podvinutými okraji, na svrchní straně leskle sytě zelené, na rubu hustě bělavě pýřité. Květy jsou oboupohlavné, souměrné, kalich je složen z 5 na bázi srostlých pýřitých lístků. Korunní lístky jsou 3. Tyčinky jsou 4, na bázi srostlé s 1 staminodiem v trubičku. Semeník je svrchní, srostlý ze 3 plodolistů, se 3 komůrkami a 1 čnělkou. V každém plodolistu jsou 2 vajíčka. Plodem je trojchlopňová tobolka se 3 semeny.

Rozšíření

Rod zahrnuje celkem 3 druhy, které jsou všechny endemity Guayanské vysočiny. Vyskytují se na křovinatých savanách, ve skalnatých oblastech a na pískovcových výchozech v nadmořských výškách 100 až 1400m.

Ekologické interakce

O mechanismu opylení a šíření semen není nic známo. Nápadné květy jsou navštěvovány hmyzem.

Taxonomie

V minulosti byl rod řazen do čeledi Trigoniaceae nebo Vochysiaceae. Podle kladogramů APG je sesterskou skupinou čeleď Chrysobalanaceae.

Literatura

  • Judd et al. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. 2. ed. Sinauer Associates Inc, 2002. ISBN 978-0-87893-403-4.
  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. IV). Timber Press, 1998. ISBN 0-915279-52-5

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.