Etnokřesťané
Etnokřesťané jsou vyznavači křesťanství, kteří etnicky nepocházejí z židovského národa a nejsou tedy židokřesťané. Jedná se o termín, jímž odborníci, v Česku například Ctirad Václav Pospíšil, nahrazují tradičnější, zato však zkreslující výraz „pohanokřesťané“, který je vhodný pouze pro označení těch křesťanů, kteří se na křesťanskou víru obrátili z pohanství.[1] Protože první křesťané nežidovského původu se rekrutovali ze sympatizantů s judaismem a měli těsnější nebo volnější předchozí kontakt s místní synagógou, jejímiž členy již nebyli vnímání jako pohané, ale jako „bohabojní“ (hebrejsky יִרְאֵי אֲדֹנָי, Jir’ej Adonaj)[2] neboli lidé z národů, kteří věří „v jediného Boha“,[3][4] je vhodnější označovat křesťany, kteří nemají židovský původ, jako „etnokřesťany“.
Reference
- GRAMMATICA, Alvaro. Mesiánští židé a Mesiáš v kontextu současné židovské rozpravy o Ježíši z Nazareta. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2014. ISBN 978-80-244-4257-0. S. 13.
- SICHER, Gustav. Volte život. Sborník z prací a úvah dr. Gustava Sichra. Praha: Rada židovských náboženských obcí v Praze, 1975. S. 50.
- Sk 10, 2 (Kral, ČEP)
- Sk 16, 14 (Kral, ČEP)