Ergonomická židle

Ergonomická židle je židle, která poskytuje sedícímu vyšší komfort a prvky aktivního sezení. Výsledkem používání ergonomické židle je snížená zátěž zádových svalů a menší únava a s tím související vyšší produktivita.

Pohled na ergonomickou židli.

Důležité prvky ergonomické židle

  • Upravitelná výška sedáku

Poloha sedáku by měla jít zvyšovat a snižovat, tak aby si ji sedící mohl nastavit pro svou tělesnou výšku. Výhodou je možnost posunu sedáku vpřed a vzad.

  • Podpěrky pro ruce

Područky poskytují oporu rukám při aktivitách, kdy je v lokti pravý úhel, a ulevují tak nejen svalům loktů, ale také svalům na ramenou a v šíji. Měli by být měkké, aby nedocházelo k otlakům při jejich používání, a přitom pevné, s možností výškového nastavení.

  • Nastavitelná opora zad – opěráku

Zádová opěrka je velmi důležitá, neboť záda jsou při sezení nejvíce namáhána. Poskytuje oporu především v bederní oblasti. Měla by být výškově nastavitelná a mít možnost pohybu vpřed a vzad a umožnit tím aktivní sezení. Výhodou je možnost aretace pohybu vpřed a vzad a nastavitelná tuhost.

  • Opěrka hlavy

Při běžném sezení není využívána, ale při aktivním sezení – v záklonu poskytuje oporu krční páteři a pomáhá nést váhu hlavy.

  • Kolečka a otáčecí mechanismus

Díky kolečkům můžete komfortně měnit polohu na pracovišti. Měla by se lehce otáčet. Tvar a velikost se liší podle druhu povrchu, pro který jsou určena. Otáčecí mechanismus zajišťuje, že při aktivitách po stranách židle nebude nutné otáčet trupem a tím namáhat zádové svaly.

  • Houpací mechanismus

Poskytuje možnost skutečně aktivního sezení – houpání a naklánění.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.