Epicrates cenchria maurus

Epicrates cenchria maurus (poddruh druhu hroznýšovec duhový, epicrates cenchria) je rozšířen převážně na ostrovech Trinidad, Tobago, Margarita, dále na území Kostariky, Kolumbie a Venezuely. Je to nejsevernější druh hroznýšovců rodu epicrates. Patří do CITES - 2, není však nutná registrace.

Povaha

Jedná se o mírumilovného hada, velmi rychle si zvyká na lidskou ruku. Brání se jen v případě, že je zrovna nažraný, nebo se cítí ohrožen.

Potrava

Je to dravec, požírá hlodavce přiměřené velikosti. Nedoporučuje se dávat potkany pro mladé jedince, nejsou obvykle schopní potkana bezpečně usmrtit, ten je může dokonce i poranit. Už ve věku 1 měsíce je schopen pozřít hole potkana nebo malou myš. Starší hadi nepohrdnou ani menšími ptáky. V teráriu obvykle nebývá problém s rozkrmením. Doporučuje se počkat do prvního svleku a poté krmit. Krmit se doporučuje u mláďat jednou za týden, u starších asi za 14 dní.

Zbarvení

Mláďata epicrates cenchria maurus jsou velmi pestře zbarvená, zvláště po svleku. Postupem času se pestré zbarvení mění na bronzovou barvu, starší hadi jsou bronzoví a na bocích mají výrazné tečky. E. c. maurus má schopnost barvoměny, ve dne je bronzový, v noci je zbarven pestřeji, podobně jako mláďata.

Chov

Epicrates cenchria maurus je vhodné chovat ve větším teráriu s větví na šplhání a miskou s vodou. Při nízké vlhkosti má had problémy při svlékání. Doporučuje se rosit minimálně dvakrát v týdnu. Jako podestýlka se může použít směs lignocelu, ale přípustná je jakákoli jiná jako například rašelina, odštěpky. Velikost terária by měla být 100×50×50 (Š×H×V) a větší. Je to jednoduchý had a doporučuje se na chov pro začátečníky.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.