Ekonomický nacionalismus

Ekonomický nacionalismus (jinak i hospodářský nacionalismus) je termín používaný k popisu politiky, která klade důraz nad domácí kontrolou ekonomiky (např. práci a kapitálu), i když to vyžaduje zavedení cel a dalších omezení (omezení pohybu pracovních sil, zboží a kapitálu). Ekonomický nacionalismus je v opozici vůči globalizaci. Ekonomický nacionalismus ve 14. století byl obsažen v merkantilismu. Dnes může ekonomický nacionalismus zahrnovat takové doktríny jako jsou protekcionismus a substituce dovozu.

Ekonomické vlastenectví

Ekonomické vlastenectví je chování spotřebitelů a podniků, kteří se snaží zvýhodňovat zboží či služby produkované ve své zemi. Ekonomické vlastenectví může být vykonáváno buď prostřednictvím stimulace poptávky (povzbuzení spotřebitele k nákupu zboží a služeb vyrobených v jeho vlastní zemi) nebo prostřednictvím ochrany, která má chránit domácí trh před zahraniční konkurencí prostřednictvím cel a kvót (protekcionismus).

V poslední době se objevuje nová forma hospodářského vlastenectví a to finanční protekcionismus, což je nepřátelství proti akvizice domácích podniků, které jsou pro domácí trh strategické, zahraničními skupinami.

Cíle

Cílem je podpořit hospodářskou aktivitu a podporovat sociální soudržnost. Stoupenci ekonomického vlastenectví to popisují jako druh sebeobrany místních ekonomických zájmů.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.