Dunvegan Castle

Dunvegan Castle je sídlo skotského klanu MacLeodů, ovládajícího území na severozápadě ostrova Skye a na severozápadním pobřeží Skotska, dále některé ostrovy (Harris a Lewis) ve Vnějších Hebridách a do roku 1931 také západněji položené souostroví St. Kilda v Atlantském oceánu, které bylo v roce 1986 zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO.[1] Dunvegan Castle se nachází poblíž stejnojmenné vesnice ve farnosti Duirinish na ostrově Skye ve skotské správní oblasti Highland.[2] Zámek, původně hrad, který je od 13. století sídlem rodu MacLeodů, je zapsán na seznamu Listed Building nemovitých kulturních památek kategorie A.[3]

Dunvegan Castle
Sídlo náčelníků skotského klanu MacLeodů na ostrově Skye
Základní informace
Výstavba13. a 14. století
Přestavba16. až 19. století
StavebníkMacLeodové
Současný majitelHugh Magnus MacLeod of MacLeod
Poloha
AdresaDunvegan, Skotsko Skotsko
Souřadnice57°26′52,8″ s. š., 6°35′24″ z. d.
Další informace
Kód památkyLB503
WebOficiální web
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geografická poloha

Dunvegan Castle byl vybudován na zhruba 15 metrů (50 stop) vysoké skále, tyčící se nad hladinou moře na východním břehu zátoky Loch Dunvegan (gaelsky Loch Dhùn Bheagain), pojmenované podle nedaleké vesnice Dunvegan (Dun Bheagain). Správní středisko ostrova Skye Portree je od zámku vzdáleno vzdušnou čarou přibližně 23 km směrem na východ, po místních komunikacích činí vzdálenost mezi Portree a Dunveganem 33 až 35 km.[2] Přímo proti zámku leží v zátoce ostrov Gairbg Eilein, severněji od něj se na poloostrově, vybíhajícím do vod Loch Dunvegan, nachází archeologická lokalita Dun Fiadhairt (v překladu pevnost Fiadhairt), pozůstatky kruhové kamenné stavby typu broch z doby železné.[4]

Historie

První opevnění na skále nad zátokou Loch Dunvegan vzniklo ve 13. století. V druhé polovině 14. století zde příslušníci klanu MacLeodů vybudovali hrad, jehož jádro tvořila čtyřpatrová obytná hradní věž podobného typu, jako je tomu u řady jiných skotských hradů – v nejbližším okolí lze podobnou stavbu spatřit v jižní oblasti Vnějších Hebrid (Caisteal Chiosmuil u vjezdu do přístavu Castlebay na ostrově Barra) nebo jako zříceninu hradu Caisteal Maol u obce Kyleakin na jihovýchodním pobřeží ostrova Skye.

Alasdair Crotach MacLeod, 8. náčelník klanu MacLeodů, nechal na přelomu 15. a 16. století u hradu vybudovat další samostatnou věž Fairy Tower. Roderick MacLeod, zvaný Rory Mor nebo Ruaraidh Mor, v roce 1623 začal rozšiřovat obytný komplex sídla náčelníků klanu a prostor mezi hlavní hradní věží a Fairy Tower nechal zaplnit novými budovami. V 18. století byl objekt dále upravován a přestavován, současná podoba zámku pochází z doby kolem roku 1840.

Sídlo Dunvegan Castle poprvé zpřístupnil veřejnosti 27. náčelník („Chief“ ) klanu MacLeodů Reginald MacLeod v roce 1933.[5]

Dostupnost

Poblíž zámku se nachází parkoviště a autobusová zastávka Castle Car Park.[2] Do obce Dunvegan zajíždí denně několik autobusových spojů z Portree.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dunvegan Castle na anglické Wikipedii.

  1. Clan MacLeod [online]. Dunvegan Castle: Clan MacLeod [cit. 2020-12-21]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Seznam. Dunvegan Castle [online]. mapy.cz [cit. 2020-12-21]. Dostupné online.
  3. DUNVEGAN CASTLE, APPROACH CAUSEWAY AND BRIDGES LB501 [online]. Historic Environment Scotland [cit. 2020-12-29]. Dostupné online. (amglicky)
  4. Seznam. Dun Fiadhairt [online]. mapy.cz [cit. 2020-12-29]. Dostupné online.
  5. Castle [online]. Dunvegan Castle: Clan MacLeod [cit. 2020-12-21]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.