Dres

Dres (angl. dress, oblečení) je uniforma hráče v kolektivní hře.

Fotbalový dres (Pavel Nedvěd během reprezentačního zápasu).

Popis

Účelem dresu je snadné rozlišení hráčů obou družstev. Sportovní kluby mají často své klubové barvy nebo kombinace a dres každého hráče bývá potištěn. Potisk většinou obsahuje přidělené číslo hráče, může obsahovat jeho jméno, jméno klubu a velmi často také reklamy.

Při mezistátních reprezentačních soutěžích bývají na dresu státní symboly (vlajka, státní znak). Pro televizní přenosy je důležité, aby divák hráče obou družstev bezpečně rozeznal, a proto mají většinou družstva více různě barevných dresů. Ve vzájemném střetnutí pak většinou jedno družstvo použije světlý a druhé tmavý dres.

V 60. letech nastupovaly v hokejové NHL domácí týmy v tmavých a hosté v bílých dresech. V roce 1970 se toto pravidlo obrátilo a trvalo do roku 2003: domácí v bílém, hosté v tmavém. Poté se NHL vrátila k původnímu pravidlu a přibyly tzv. třetí dresy a historické napodobeniny.[1]

Prodej dresů

Prodej dresů fanouškům je důležitým příjmem v hospodaření klubů, např. ve fotbale nebo v hokeji.

Největší prodejci ve fotbale (počet dresů v tisících za rok):[2]

Poř. Stát Klub Dresy
1.Španělsko ŠpanělskoReal Madrid1400
2.Anglie AnglieManchester United FC1400
3.Španělsko ŠpanělskoFC Barcelona1150
4.Anglie AnglieChelsea FC910
5.Německo NěmeckoFC Bayern Mnichov880
6.Anglie AnglieLiverpool FC810
7.Anglie AnglieArsenal FC800
8.Itálie ItálieJuventus FC480
9.Itálie ItálieInter Milán425
10.Itálie ItálieAC Milán350

Oblíbenými u sportovních fanoušků jsou i tzv. minidresy, zmenšeniny klasického sportovního dresu. K výrobě minidresů se používá sublimační technologie. V tiskárně se sublimačními inkousty vytiskne barevný motiv (šablona minidresu) na speciální přenosový papír. Pomocí termolisu se za určité teploty a tlaku (zpravidla 195 °C a vysokého tlaku) a působením po dobu 25–35 sekund přenese vytištěný motiv na polyesterovou látku. Požadovaný vzor se poté vystřihne a sešije naruby. Pro minidres se vyrábí speciální miniaturní ramínka, která se dají umístit pomocí různých stojánků na stoly, police, ad., nebo pomocí přísavek upevnit na sklo.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.