Dolmen

Dolmen (z bretonského dolstůl a menkámen, tedy „kamenný stůl“) je prehistorická megalitická stavba z velkých nepravidelných kamenných bloků, zpravidla gigantických rozměrů, patrně zbytek vnitřního prostoru pohřebních mohyl. Dolmeny jsou dochovány v různých částech světa, v Evropě (především západní) od neolitu po dobu bronzovou.

Dolmen Er-Roc'h-Feutet nalezený v Carnacu, v Bretani, Francie. Nápis jej prohlašuje za vlastnictví Francie

Zhruba v 10. tisíciletí př. n. l. byl v hrobce magdalénského člověka poblíž Saint-Germain-la-Riviere nalezen kamenný podklad pod hlavou pohřbeného ve tvaru menšího dolmenu. Henri Breuil tento úkaz nazval microdolmenem bez gigantického provedení. Dá se to pokládat za předvoj velkých megalitických staveb.[zdroj?!]

Některé dochované dolmeny

Kamenný stůl

Dolmen „Bel“ v Třebonicích

Příkladem novodobého dolmenu (autorem je Tibor Belohorec – odbor životního prostředí ÚMČ Praha 13) je kamenný stůl „Bel“, který se nachází v historickém místě Krteň. Skulptura byla umístěna 9. dubna 2010 vedle zachovalého románského kostelíka svatého Jana a Pavla na katastrálním území Třebonice (městská část Praha 13). Dolmen je sestaven z prvohorní ordovické břidlice podle vzoru megalitických staveb dávných civilizací. Je situován na bývalé královské cestě Pražský hradKarlštejn.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.