Discgolf

Disc golf je jedním z nejrozšířenějších sportů s létajícím talířem (disk zvaný frisbee), který pravidly vychází z klasického golfu. Cílem hry je trefit létající disk do koše (jamky) na co nejmenší počet hodů. Tento sport vznikl v 70. letech v USA a získává stále více příznivců po celém světě.

Disk v koši

Princip hry

Disk se hází z určeného výhoziště na cíl (jamku). Jamku tvoří většinou ocelový koš, postačí však i strom, pařez, nebo dřevěný kůl zatlučený do země. Průměrná vzdálenost jamky bývá kolem 100-120 metrů a dá se časem dosáhnout třemi (případně i dvěma) hody. Po prvním výhozu hráč hází z místa, kde se disk zastavil a pokračuje, dokud netrefí cíl. Na každý hod si vybere talíř, který se mu hodí (podobně jako golfista mění hole). Talířů je několik druhů, liší se délkou, směrem případně i tvarem letu. Hřiště bývá navrženo tak, aby se hráči museli potýkat s přírodními překážkami, jako jsou stromy, keře, případně vodní plochy, a ukázali svoje schopnosti házet krátké i dlouhé, levo- i pravotočivé hody. Vítězem je ten, kdo dokončí celé hřiště (většinou sestávající z 9, 12 nebo 18 jamek) nejmenším počtem hodů.

Na rozdíl od klasického golfu sport nevyžaduje drahé náčiní (pro začátek postačuje jeden disk).

Hřiště

Disc golf se může hrát všude, kde je dostatek místa a vhodný terén. Ideální jsou větší městské parky, nebo příměstské oblasti s volnými i křovinatými plochami řídce porostlými stromy. Na škodu není ani malé převýšení či potůček nebo rybníček, které dokáží zpestřit hru. Při volbě jamek se klade důraz na jejich různorodost - střídají se vzdálenosti (běžně 50 - 230 m) a ve vysoké míře se využívá přirozených překážek, tak aby měl hráč na výběr z několika způsobů dosažení cíle (například 3 jisté kraší hody kolem stromů nebo jeden riskantní přes stromy a vodu).

Ve světě existuje velké množství golfových hřišť s pevně instalovanými koši, nejvíce v USA. V Evropě je nejrozšířenější ve Finsku a Švédsku, velký rozvoj zažívá v posledních letech v Estonsku, kde ho stále více majitelů horských resortů nabízí jako aktivitu v době, kdy není sníh (po většinu roku). Z okolních států se hraje například v Německu, v posledních letech discgolf stále více roste v Polsku a na Slovensku. Několik hřišť je i ve Španělsku.

V ČR bylo postaveno první stálé hřiště v Nučicích, dnes je jich už přes 100 a stále přibývají další. Navíc jsou pravidelně pořádané turnaje na hřištích dočasných a to jak ve volné přírodě (Svinec u Nového Jičína, Chřiby, Vesec), tak v zámeckých parcích (Kozel, Konopiště), případně na rozšířených layoutech, jako je říjnové Czech Open na pražské Ladronce rošířené na 18 košů.

Cílová skupina

Discgolf je sport pro všechny věkové kategorie, což potvrzuje zastoupení na soutěžní úrovni ve všech kategoriích od MJ6 (do 6 let) až po Pro Master 80+. Jako rekreační sport v sobě disc golf spojuje pobyt v přírodě s fyzickou i psychickou aktivitou a pomáhá tak v udržení dobré tělesné kondice i odreagování od starostí všedních dnů.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.