Didiereovité

Didiereovité (Didiereaceae) je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu hvozdíkotvaré (Caryophyllales). Jsou to sukulentní dřeviny často velmi specifického vzhledu, rostoucí na Madagaskaru a v tropické Africe.

Didiereovité
Alluaudia procera
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleďdidiereovité (Didiereaceae)
Radlk., 1896
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Kmen Alluaudia procera

Didiereovité jsou keře a stromy se sukulentními a u některých zástupců i otrněnými větvemi a kmeny. Listy jsou nevelké, opadavé, jednoduché, kožovité až sukulentní, ploché nebo s okrouhlým průřezem.

Květy jsou pravidelné, jednopohlavné s rudimenty druhého pohlaví nebo oboupohlavné, v latách nebo vrcholících. Kalich je ze 2 lístků, u většiny druhů za plodu vytrvávající. Korunních lístků je 4 až 5. Tyčinek je nejčastěji 5 až 12. Semeník je svrchní, srostlý nejčastěji ze 3 plodolistů, s jedinou komůrkou a 1 vajíčkem. Plodem je nepukavý oříšek obklopený vytrvalým kalichem nebo s blanitými křídly. Rod Calyptrotheca má mnoho tyčinek, v semeníku je 6 vajíček a plodem je šestichlopňová tobolka.[1]

Rozšíření

Čeleď didiereovité zahrnuje v současném pojetí 16 druhů v 6 rodech. Největší rod je Alluaudia (6 druhů). Zástupci čeledi se vyskytují na Madagaskaru a roztroušeně ve východní a jižní Africe.[2]

Taxonomie

Didiereaceae v původním smyslu zahrnovaly pouze 4 rody a 11 druhů a byly endemickou čeledí Madagaskaru. Při molekulárních studiích řádu hvozdíkotvaré se ukázalo, že čeleď šruchovité (Portulacaceae) je parafyletická a 3 rody z ní byly přeřazeny do Didiereaceae: Calyptrotheca, Ceraria a Portulacaria. Rod Ceraria byl vřazen do rodu Portulacaria.[1]

Nejblíže příbuznými skupinami jsou podle kladogramů APG čeledi bazelovité (Basellaceae) a Halophytaceae.[2]

Kladogram čeledi Didiereaceae

[3]

 Didiereaceae

Ceraria

Portulacaria

Calyptrotheca

Alluaudiopsis

Alluaudia

Didierea

Decarya

Zástupci

  • didierea (Didierea)
  • šruchovec (Portulacaria)[4]

Význam

Některé Didiereaceae, zvláště rod Alluaudia, jsou pěstovány jako zvláštnost ve specializovaných sbírkách sukulentních rostlin.[5] Lze se s nimi také setkat ve sklenících našich botanických zahrad.[6]

Přehled rodů

Alluaudia, Alluaudiopsis, Calyptrotheca, Decarya, Didierea, Portulacaria (včetně Ceraria)[7]

Odkazy

Reference

  1. NYFFELLER, R.; UGGLY, U. Taxon, vol. 59: Disintegrating Portulacaceae: A new familial classification of the suborder Portulacineae (Caryophyllales) based on molecular and morphological data. [s.l.]: International Association for Plant Taxonomy, 2010.
  2. STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. (anglicky)
  3. CUE´NOUD, Philippe et al. American Journal of Botany 89(1): Molecular phylogenetics of Caryophyllales based on nuclear 18S RDNA and plastid rbcL, atpB, and matK DNA sequences. [s.l.]: [s.n.], 2002.
  4. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)
  5. TopTropicals [online]. Dostupné online.
  6. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-08-15.
  7. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2017 [cit. 2017-12-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-12-31. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.