Didaktické koncepce

Didaktické koncepce (koncepce vyučování) je souhrn názorů na výuky, na její smysl a poslání, na možnosti realizace výuky a na záležitosti, vysvětlující podstatu výuky.

Koncepce slovně názorného vyučování

jejím zakladatelem je Jan Amos Komenský a je založena především na poznávání skutečných jevů a věcí, tedy na vnímání.

Etapy:

  1. vytváření a osvojování si představ
    1. přímou cestou – vlastní činnost, vnímání jevů
    2. pomocí fantazie – nepřímo – fantazijní představy
  2. vytváření obecných vědomostí a jiných abstrakcí
  3. upevňování vědomostí a vytváření dovedností názorným vyučováním
  4. aplikace, využití v praxi

Asociační koncepce

jejím zakladatelem byl Johann Friedrich Herbart. Jde o koncepci podtrhující procesní stránku vyučování, výuce dává řád a systém. Herbart staví vyučovací proces na zpracování představ a pojmů. Podstatou vyučování je vytváření jasných představ, zpracování v pojmy a operace s těmito pojmy. Z vyučování vylučuje praktickou činnost žáků. Zdůrazňuje zkušenost a názor jako pramen poznání, avšak kontakt žáka s poznávanou realitou je pasivní. Aktivita je zúžena na činnost učitele.

Důsledky této koncepce:

  1. popisové vyučování
  2. verbalismus, formalismus
  3. poznatkový encyklopedismus
  4. biflování
  5. mechanismus didaktického postupu

Koncepce rozvíjejícího vyučování

Spadá do poválečného období (po druhé světové válce). Za zakladatele se označuje L.S. Vygotskij, který myšlenkový vývoj rozdělil na dvě úrovně a to úroveň aktuálního vývoje tedy aktuální stav dítěte a úroveň nejbližšího vývoje tedy předpokládaný vývoj dítěte.

Vyučování, podle této koncepce, může mít účinek pouze tehdy, respektujeme-li zónu nejbližšího rozvoje a odkrýváme-li včasně a účinně zatím skryté dispozice žáků, čímž vlastně předbíháme vývoj žáků.

Zásady výuky:

  1. vysoká obtížnost
  2. postup vpřed rychlým tempem
  3. vedoucí úlohy teoretických znalostí
  4. cílevědomá a systematická péče učitele o optimální rozvoj všech žáků
  5. zajištění prostoru pro individuální rozvoj

Koncepce programového vyučování a učení

Tato koncepce spadá do poloviny 20. století a za jejího zakladatele se pokládá Burrhus Frederic Skinner. Dochází k rozvoji počítačové techniky.

Programové vyučování je řízené vyučování, při němž se probírají malé, logicky uzavřené úseky učiva (tzv. kroky) a žák je udržován v aktivitě. Pozitiva této koncepce:

  1. aktivita žáků
  2. samostatnost
  3. strukturace informací
  4. individualizace učení
  5. změna vztahu učitel – žák
  6. logický sled učiva

Negativa této koncepce:

  1. jednostranná činnost
  2. atomizace
  3. absence sociálního učení

Koncepce pragmatického vyučování

Zakladatelem byl John Dewey, který tuto koncepci založil na zásadě, že hlavním kritériem poznávání je činnost (zkušenost). Úkolem výchovy v této koncepci je rozvoj aktivity žáků a řešení praktických životních problémů. Dochází k odmítání pevných osnov a jednostranného intelektuálního výcviku. Proti verbalismu je zde postavena činnost a praktická zkušenost.

Koncepce „mastery learning“

Tato koncepce říká, že všichni žáci mohou zvládnout učivo, pokud se přizpůsobí vyučování subjektu učení, a to v tempu vyučování a ve způsobu řízení výuky. Podmínkou úspěšné výuky je aby žák nebyl omezován v čase, aby mu bylo umožněno individuální tempo učení a aby odpovídaly vhodné podmínky.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.