Determinanty výuky

Determinanty výuky jsou činitelé, kteří ovlivňují vyučovací proces a jeho výsledky. Determinanty dělíme podle faktoru ke kterému se vztahují, a to na determinanty založené na čase, interakci, učiteli, žákovi a obsahu vzdělávání.

Čas

Plánovaný (projektovaný)

Čas stanovený v učebním plánu. Stanovuje počet hodin předmětu za týden, měsíc, pololetí, rok.

Skutečný (reálný)

Čas skutečně odučený tj. bez státních svátků, prázdnin, ředitelských dní, atd.

Využitý

Čas, který učitel skutečně využijeme ke zprostředkování učiva žákům (bez zápisu do třídnice, řešení třídních záležitostí, atd.).

Aktivní čas učení

Určuje kolik času se žák aktivně zapojuje do výuky.

Interakce

Technologická stránka komunikace

Proporce verbálních aktivit učitelů a žáků ve výuce.

Struktura výukové komunikace

Sociálně-psychologické charakteristiky

Preferenční postoje učitele k žákům, kauzální atribuce učitele k žákům (připisování přícin k chování), Učitelovo hodnocení schopností.

Komunikace žáka

Způsob komunikace, forma mluvy, prostředky komunikace, atd.

Klima třídy

Celková atmosféra - vztahy mezi členy třídy, osobnost učitele.

Učitel

Vyučovací styl učitele

Inviduální přístup učitele k výuce (styl vyučování, styl řízení, použité metody, hodnocení, motivace, komunikace, atd.).

Modifikace vzdělávacích projektů

Zahrnuje práci učitele s učivem (práce s učebnicí, volba a úprava učiva, atd.).

Preference, názory a postoje učitele k obsahům

{{- individuální preference složek učiva - pedagogické postoje a názory učitelů (smysl vzdělávacích postojů k učebnicím, ...}}

Podmínky práce učitelů

Počet žáků ve třídě, profesní zátěž učitelů, sociální aspekty (prestiž, pravomoc, kompetence), platové] podmínky, ekonomické otázky ve školství, atd.)

Žák

Osobnostní charakteristiky žáka

Intelektové schopnosti, motivační dispozice, profesní aspirace, adjustace, anxieta žáků, verbální schopnost žáků (Bernstainův jazykový kód).

Sociální charakteristiky žáka

Rodinné prostředí (sociokulturní, socioekonomické), vzdělanostní úroveň rodičů, interkulturní rozdíly, problematika genderu (jiná reakce na podněty), přetěžování žáků

Obsah vzdělávání

Strukturně-logické vztahy učiva(chronologie), sématické vztahy k učivu (matematická řeč, zeměpisné myšlení,atd.),informační vlastnosti učiva, rozsah a obtížnost učiva v učebnicích, didaktický způsob ztvárnění v učebnicích, postoje žáků a učitelů.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.