Devan Nair

Chengara Veetil Devan Nair, známý také jako C. V. Devan Nair (5. srpna 1923 v Malacce, Singapur – 6. prosince 2005 v Hamiltonu, Ontario, Kanada) byl třetím prezidentem Singapuru. Parlament jej zvolil do funkce 23. října 1981. Rezignoval 28. října 1985.

Devan Nair
Narození5. srpna 1923
Malakka
Úmrtí6. prosince 2005 (ve věku 82 let)
Hamilton
Místo pohřbeníHamilton
Alma materVictoria School
Povolánípolitik
Politické stranyStrana lidové akce
Malayan Communist Party
Nábož. vyznáníhinduismus
FunkceMember of the Parliament of Singapore
Member of the Dewan Rakyat
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Mládí

Narodil se v Malacce v tehdejším Malajsku. Když bylo chlapci deset let, rodina odešla do Singapuru. Nair se učil nejprve na základní Rangoon Road Primary School a potom na střední Victoria School, kde složil roku 1940 závěrečné zkoušky.

Po skončení 2. světové války začal nejprve učit jako řadový učitel v St. Joseph' s Institution a později v St. Andrew's School. Brzy se zapojil do odborového hnutí a roku 1949 se stal generálním tajemníkem singapurských učitelských odborů. Roku 1951 byl jako aktivista protikoloniálního hnutí zadržen britskými úřady a vězněn až do dubna 1953. Po svém propuštění pokračoval v odborářských aktivitách jako sekretář továrních a dílenských odborů.

Počátky politické kariéry

Zpočátku byl členem komunisticky zaměřené Antibritské ligy (Anti-British League), která se r. 1954 spojila s Lidovou akční stranou (People's Action Party, PAP) předsedy Lee Kuan Yewa, a stal se členem jejího vedení. V letech 1956 - 1959 byl opět zadržován Brity ve vazební věznici. Když se strana PAP dostala r. 1959 k moci, byl jmenován politickým tajemníkem ministerstva školství. Po roce rezignoval a začal znovu učit. Téhož roku zřídil Výbor pro vzdělávání dospělých, jehož ředitelem byl v letech 1960 - 1964. Roku 1961 spoluzakládá odborovou organizaci NTUC (National Trade Union Congress) a je zvolen jejím prvním generálním tajemníkem.

Na vrcholu kariéry

Poté, co se stal Singapur členem Malajsijské Federace, byl jediným zástupcem strany PAP v parlamentu po všeobecných malajsijských volbách 1964, když zvítězil v obvodě Bungsar poblíž Kuala Lumpuru. Poslancem zůstal po celé pětileté období, třebaže se mezitím Singapur od federace oddělil. V Malajsii formoval Demokratickou akční stranu (Democratic Action Party) a stal se jejím generálním tajemníkem.

Po skončení svého volebního mandátu se vrátil do Singapuru, aby vedl odborové hnutí. Organizaci NTUC se snaží přeměnit v silné a pokrokové hnutí, založené na spojení zájmů zaměstnanců, managementu a státu. Inicioval rovněž zakládání zaměstnaneckých pojišťoven a supermarketů. Ve volbách 1979 získal křeslo v parlamentě za volební obvod Anson, o rok později byl zvolen znovu. Rezignoval, když byl 23. října 1981 zvolen prezidentem Singapuru.

Rezignace

28. října 1985 Nair za nejasných okolností na svůj úřad rezignoval. Ministerský předseda Lee Kuan Yew v parlamentu prohlásil, že Devan Nair odstoupil, aby se léčil z alkoholismu, což exprezident rozhořčeně odmítl. Podle svých slov abdikoval pod nátlakem, když se jeho názory dostaly do konfliktu s premiérem Lee, který vyhrožoval, že uvede v parlamentu do pohybu proces jeho odstranění. Nair a Lee se pak léta navzájem obviňovali a poté, co kanadský časopis Globe and Mail roku 1999 otiskl rozhovor s Nairem, Lee Kuan Yew ho dokonce žaloval pro urážku na cti.

Poslední léta

Roku 1995 se s manželkou odstěhoval do Hamiltonu v kanadském Ontariu. Jeho žena Avadai Dhanamová zemřela 18. dubna 2005. Sám zemřel v Kanadě o půl roku později.

Ocenění zásluh a dílo

Za zásluhy a úspěchy byl v odborovém hnutí poctěn roku 1963 řádem Public Service Star a roku 1976 ho vedení Singapurské univerzity (nyní Národní univerzita v Singapuru) jmenovalo doktorem h.c.

Čtyři publikace

  • Who Lives When Malaysia Dies
  • Tomorrow – Peril and Promise
  • Singapore – Socialism That Works
  • Asian Labour and Dynamics of Change

Externí odkazy

Seznam prezidentů Singapuru
Předchůdce:
Benjamin Sheares
19811985
Devan Nair
Nástupce:
Wee Kim Wee
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.