Derek Walcott

Derek Alton Walcott (23. ledna 193017. března 2017) byl rodák z ostrovního státu Svatá Lucie, spisovatel, dramatik a básník, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1992. Psal především v angličtině.

Derek Walcott
Narození23. ledna 1930
Castries
Úmrtí17. března 2017 (ve věku 87 let)
Cap Estate
Povoláníbásník, dramatik, spisovatel, autor a prozaik
Alma materUniverzita Západní Indie
Londýnská univerzita
Významná dílaOmeros
Dream on Monkey Mountain
The Capeman
OceněníNobelova cena za literaturu (1992)
čestný doktor Alcalské univerzity (1994)
Knižní cena Anisfieldové Wolfové (2004)
Preis der Stadt Münster für Europäische Poesie (2013)
Musgrave Medal
 více na Wikidatech
Manžel(ka)Fay Moston
Margaret Maillard
Norline Metivier
PříbuzníRoderick Walcott (sourozenec)
Podpis
multimediální obsah na Commons
citáty na Wikicitátech
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karibský básník, dramatik a vizuální umělec Derek Walcott, se narodil roku 1930 v Castries na ostrově Santa Lucia v Západní Indii. Seamus Heaney o tomto obdivuhodném básníkovi řekl: „Walcottova řeč je darem Shakespeara a Bible – téměř hydraulické síle jeho slov lze stěží odolat.“

V básních Dereka Walcotta, ovlivněných historií evropské kolonializace západoindické kultury i rodinnou minulostí potomka někdejších otroků, se prolínají odkazy k anglické básnické tradici se symbolikou a imaginací, jež čerpají z vnitřního umělcova světa i jeho karibských kořenů. V roce 1992 byla Dereku Walcottovi udělena Nobelova cena „za poetické dílo neobyčejné zářivosti opírající se o historickou vizi, jež vychází z multikulturní angažovanosti“.

Napsal řadu sbírek poezie, mimo jiné V zelené noci, Mořské hrozny, Věštec, Bílé volavky, či Rozmařilec. Jeho nejznámějším dílem je epická báseň Omeros, která čerpá z Homéra.

„Derek Walcott dokázal přetvořit rodnou kulturu, historii a společnost v mýtus dnešní doby, epos, který se stal nedílnou součástí dějin západní literatury.“

Walcott žil na ostrově Santa Lucia a v New Yorku.

Odkazy

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.