Den práce

Den práce je každoroční svátek na oslavu úspěchů pracovníků . Svátek práce má svůj původ v odborovém hnutí, konkrétně v hnutí osmihodinového dne, které obhajovalo osm hodin pro práci, osm hodin pro rekreaci a osm hodin pro odpočinek.

Země a závislosti vybarvené podle rozeznávání Mezinárodního dne pracujících nebo jiné varianty Prvního máje nebo Svátku práce: 🟥 Svátek práce připadá nebo může připadnout na 1. května🟨 Jiný státní svátek spadá na 1. května 🟩 Žádný státní svátek 1. května, ale Den práce někdy jindy ⬜ Žádný státní svátek na 1. května a ani žádný Den práce

Pro většinu zemí je Svátek práce synonymní nebo spojený s Mezinárodním dnem pracujících, který připadá na 1. května. V jiných zemích se Svátek práce slaví v jiné datum, často se zvláštním významem pro dělnické hnutí v dané zemi. Svátek práce je v mnoha zemích státním svátkem .

Mezinárodní den pracujících

Pro většinu zemí je „Den práce“ synonymní nebo spojený s Mezinárodním dnem pracujících, který připadá na 1. května. Některé země mění datum svých oslav tak, že svátek připadá na pondělí blízko 1. května.

Některé země mají svátek v tento nebo okolí tohoto dne, ale nejedná se o oslavu „Dne práce“.

Jiné datumy

Austrálie

Prvomájový průvod v Brisbane v roce 2017

Svátek práce v Austrálii je státní svátek v datech, která se mezi státy a teritorii liší. Připadá na první pondělí v říjnu na území hlavního města Austrálie, Nového Jižního Walesu a Jižní Austrálie . Ve Victorii a Tasmánii, připadá na druhé pondělí v březnu (ačkoli Tasmánie ho nazývá Osmihodinový Den). V Západní Austrálii je svátek práce první pondělí v březnu. V Queenslandu a Severním teritoriu se Svátek práce oslavuje první pondělí v květnu (ačkoli ho Severní teritorium nazývá Májový Den). [1] Na území Vánočního ostrova připadá na čtvrté březnové pondělí.

První pochod dělnického hnutí za osmihodinový den se odehrál v Melbourne 21. dubna 1856. [2] V tento den kameníci a stavební dělníci na stavbách kolem Melbourne přestali pracovat a pochodovali z Melbournské univerzity do budovy parlamentu, aby dosáhli osmihodinového pracovního dne . Jejich protest byl úspěšný a jsou známí jako jedni z prvních organizovaných pracovníků na světě, kteří dosáhli 8hodinového pracovního dne bez ztráty mzdy. [3]

Bangladéš

Bangladesh Garment Sramik Sanghati, organizace pracující pro dobré životní podmínky oděvních dělníků, požádala, aby byl 24. duben vyhlášen Dnem bezpečnosti práce v Bangladéši na památku obětí zřícení budovy Rana Plaza . [4] [5]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Labour Day na anglické Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.