Obyvatelstvo Spojených států amerických

Obyvatelstvo Spojených států amerických je poměrně dost pestré, jelikož území státu bylo osídleno převážně imigranty, kteří do USA přijeli z celého světa. Několik kolonizačních vln mělo různé složení v závislosti na zemi původu. Lidé sem přicházeli za lepším životem, utíkali před chudobou a před náboženským utlačováním. Ve Spojených státech poté nalezli svobodu a mohli začít nový život. K imigraci také přispěly zlaté horečky a vidina rychlého zbohatnutí. V předchozích staletích se do USA stěhovali hlavně Evropané, dnes jsou to Asiaté a imigranti z Latinské Ameriky. V roce 2006 překročil počet obyvatel USA 300 milionů. Ke konci roku 2019 je počet obyvatel USA odhadován na 330 milionů.[1]

Graf ukazuje růst americké populace během let 17902010
2014 demografie
Mapa ukazuje osídlení USA jednotlivými národnostmi

Rasové složení

Podle odhadů Amerického sčítacího úřadu (United States Census Bureau, www.census.gov) z roku 2005, vypadá rasové složení USA takto:

Tato čísla zahrnují i takové osoby, které se označují jako Hispánci a Latinos. Od sčítání z roku 2000 znamená termín „Hispánec“ takového člověka, který má španělské nebo latinskoamerické kořeny. Ať už je to rodilý Španěl, nebo osoba z Latinské Ameriky, (Latinská Amerika byla osídlena Španěly, kteří se později smísili s místními Indiány) např. z Mexika, Portorika, Kuby, Kolumbie, atd. Rasa je totiž při americkém sčítání lidu jedna věc, zatímco hispánský původ („Hispánskost“) věc druhá. Proto může být člen jakékoliv rasy zároveň Hispánec. Tyto osoby většinou hovoří španělsky.

  • Hispánci, (zároveň členy jedné z výše uvedených ras) tvoří 14,5 % obyvatelstva, což odpovídá asi 42 milionům.
    • Z tohoto počtu se 47,9 % pokládá z rasového hlediska za bělochy, 42,2 % za ostatní (většinou mestice, atd.), 2 % za černochy a 1,6 % za ostatní rasy (Asiaty, Indiány, atd.).

Odkazy

Reference

  1. BUREAU, U. S. Census. American FactFinder - Results. factfinder.census.gov [online]. [cit. 2019-12-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-19. (anglicky)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.