Dům U skleněné věže (Hradec Králové)

Dům U skleněné věže (Dukelská čp. 21) je dům na Pražském Předměstí v Hradci Králové, který je znám též pod označením Obchodní a obytný dům firmy Vlček, případně Skleněná věž u Vlčků[1].

Dům U skleněné věže (Hradec Králové)
Dům U skleněné věže
Účel stavby

obchodní dům

Základní informace
Slohfunkcionalismus
ArchitektiJosef Fňouk (výstavba), Václav Placák (přestavba)
Výstavba1929
Přestavba1933
Materiálcihly
StavebníkKarel Vlček
Současný majitelJUDr. Tomáš Stuchlík
Poloha
AdresaHradec Králové, Česko Česko
Souřadnice50°12′50,68″ s. š., 15°49′12,52″ v. d.
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stavební popis

Průčelí tohoto rohového domu se střešní terasou v úrovni 4. patra bylo pojato v tehdejší Husově ulici tak jednoduše, že celkový výraz společně s až symbolickým prvkem rohové skleněné reklamní věže, po soumraku svítící do noci jak svébytný maják (její prosvětlení a osvětlení nainstaloval královéhradecký podnik Eram[2]), představuje vznešeně prostou tvorbu Adolfa Loose.

Historie

Tato pozoruhodná realizace obytného a obchodního domu zvaného „U skleněné věže“, který pro obchodníka a výběrčího obecní dávky z lihovin Karla Vlčka navrhl místní funkcionalistický projektant Josef Fňouk, pochází z roku 1929[3]. Zde je třeba zmínit, že zatímco po celém okolí řádila 4. července 1929 velká vichřice, jež za sebou nechávala ohromnou spoušť, měla Vlčkova novostavba velké štěstí, protože lešení u domu zůstalo neporušeno[4] a také na samotném objektu nevznikla žádná škoda. V roce 1933 byl dům přestavěn do dnešní podoby podle architekta Václava Placáka. O 3 roky později obdržel Karel Vlček povolení k používání nově zřízených dílen.

Dům U skleněné věže v noci

V prodejních prostorách domu se vystřídala řada prodávaného sortimentu. Od likérů, punče, rumu a vína pana Vlčka[5], přes potraviny, elektro a speciální prodejnu televizorů, otevřenou 21. září 1957 Královéhradeckým obchodem potřebami pro domácnost, až po dlouho prodávaný sortiment skla a porcelánu. Od 1. ledna 1934 zde sídlil zubní technik Bedřich Polák. Navíc tu v 60. letech fungovala sběrna pro broušení společně s opravnou zámků a klíčů všech druhů.

Koncem 80. let 20. století měl dům to štěstí, že byl zachován, protože v jeho sousedství se začalo bourat a v těchto místech mělo postavit bytové družstvo Vítězný únor nové obytné domy v přízemí s prodejnami a občerstvením[6]. Původně se dokonce počítalo s tím, že by stál u Skleněné věže dům služeb[7]. Nápad s jejím zbouráním se však objevil již na přelomu 50. a 60. let[8]. Roku 1985 zaznamenala Skleněná věž kvalitativních změn, které si objednal městský bytový podnik. V současné době je zde herna.

Reference

  1. Okres Jaroměřský, Jaroměř 15. září 1933, str. 5
  2. Nové Hradecko, Hradec Králové 3. prosince 1985, str. 2
  3. https://www.turistika.cz/mista/hradec-kralove-sklenena-vez/detail
  4. Archivovaná kopie. vychodoceskearchivy.cz [online]. [cit. 2021-01-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu.
  5. Okres Jaroměřský, Jaroměř 16. listopadu 1928, str. 8
  6. Pochodeň, Hradec Králové 15. září 1989, str. 3
  7. Pochodeň, Hradec Králové 6. - 7. září 1975, str. 3
  8. Nové Hradecko, Hradec Králové 30. března 1962, str. 3

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.