Cholupice

Cholupice (německy Cholupitz) jsou městská čtvrť a katastrální území Prahy, součást městské části Praha 12. Je zde evidováno 18 ulic a 165 adres. Žije zde zhruba 600 obyvatel. Okolo Cholupic vede vnější silniční obchvat, tzv. Pražský okruh. Západně od obce se nachází sportovní letiště Praha-Točná.

Cholupice
Náves v Cholupicích
Lokalita
Městská částPraha 12
Správní obvodPraha 12
ObvodPraha 4
ObecPraha
Zeměpisné souřadnice49°59′12″ s. š., 14°26′55″ v. d.
Základní informace
Počet obyvatel530 (2011)[1]
Počet domů121 (2011)[1]
Počet ZSJ9
Cholupice
Další údaje
Kód části obce52396
Kód k. ú.652393
Geodata (OSM)OSM, WMF
multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Cholupice bývaly samostatnou obcí. Roku 1960 byla k Cholupicím připojena obec Točná.[2] Roku 1974 byla celá obec Cholupice včetně Točné připojena k hlavnímu městu Praze. Roku 1976 byl v Cholupicích zrušen místní národní výbor a obě vsi připadly pod přímou působnost MNV v Modřanech,[3] na jehož působnost navazuje dnešní městská část Praha 12.

Spolky a akce

Na východním konci obce v místní části „Ke Kálku“ se každoročně 30. dubna odehrávalo impozantní pálení čarodějnic se stánkem a největší hranicí na území města Prahy. V obci působí také celá řada spolků a sdružení, mezi aktivní zde patří sbor dobrovolných hasičů, myslivecký spolek, TJ Sokol Cholupice, Svaz českých chovatelů, spolek rybářů, Spolek volnočasových aktivit Cholupice… V obci se každoročně konají staročeské máje, které připadají na jednu ze sobot druhé poloviny května. Jedná se o staročeskou tradici vítání jara, během které prochází celou obcí průvod májovníků v krojích, navštěvují všechna cholupická stavení. Součástí je také slavnostní zahájení i zakončení akce v cholupickém parku s bohatým programem. Práci s mládeží se v Cholupicích věnují aktivně čtyři sdružení: Jezdecký klub Cholupice, TJ Sokol Cholupice, Základní organizace svazu českých chovatelů a sbor dobrovolných hasičů v Cholupicích.

Stavby

  • Nedaleko východním směrem od obce se nachází místní hřbitov.
  • tvrz v místech panského dvora v ulici Podchýšská čp. 11

Další fotografie

Reference

  1. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. M. Lašťovka, V. Ledvinka a kol.: Pražský uličník – Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství, 2. díl (O–Ž), Libri, Praha, 1998, str. 263, heslo „Točenská“
  3. Jan Mareš: Praha 12-Modřany, Kronika, volební období 1981–1985[nedostupný zdroj], MNV Praha-Modřany, kapitola Vývoj zemědělství v Modřanech, zdroj: Pamětní kniha MNV Točná

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.