Chocholatka páskovaná

Chocholatka páskovaná (Cephalophus zebra) je druh antilopy, obývající pralesy západní Afriky (Libérie, Sierra Leone, Guinea, Pobřeží slonoviny).

Chocholatka páskovaná
Stupeň ohrožení podle IUCN

zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleďturovití (Bovidae)
Rodchocholatka (Cephalophus)
Smith, 1827
Binomické jméno
Cephalophus zebra
(Gray, 1838)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vzhled

Patří k nejmenším chocholatkám, dosahuje délky okolo 90 cm, výšky v kohoutku 45 cm a váhy 15–20 kg. Mají rezavě hnědé zbarvení s dvanácti až šestnácti černými svislými pruhy na zádech a bocích. Tato nápadná podobnost se zebrami se odráží v jejich vědeckém jméně. Kresba pruhů je u každého jedince unikátní.[2] Nohy a hlava jsou tmavší než zbytek těla, břicho je bílé. Na hlavě má chocholatka páskovaná pruh delší srsti a krátké růžky (u samců měří okolo 5 cm, u samic 3 cm).

Rozmnožování

Březost trvá 221 až 229 dní, samice rodí jediné mládě. To dosahuje pohlavní dospělosti ve dvou letech, zvířata se dožívají až třinácti let.

Způsob života

Chocholatka páskovaná obývá nížinné tropické deštné lesy. Je aktivní převážně v noci, v její potravě převládá rostlinná složka (listy, kořínky, ovoce), živí se však příležitostně také hlodavci a ptáky. Na čenichu má zesílené kosti, které používá k drcení pevných skořápek. Žije samotářsky, teritorium si značkuje výměšky předočních žláz.

Ohrožování

Hlavními predátory jsou levhart skvrnitý a kočka zlatá, chocholatky jsou loveny také lidmi jako potrava (tzv. bushmeat), což spolu s odlesňováním vede k tomu, že byly klasifikovány jako zranitelný druh; počet volně žijících kusů se odhaduje na maximálně patnáct tisíc a stále se snižuje.[3] Největší populace žije v národním parku Sapo v liberijské provincii Sinoe, komplikovaná politická situace v zemi neumožňuje systematickou ochranu před pytláky.

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-22]
  2. Ultimate Ungulate. www.ultimateungulate.com [online]. [cit. 2017-04-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-05-06.
  3. Encyclopedia of Life

Literatura

  • Josef Vágner: Afrika, ráj a peklo zvířat, Svoboda, Praha 1978, s. 169-170

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.