Cena Antonína Dvořáka
Cena Antonína Dvořáka je ocenění v oblasti klasické hudby. Cena je vyhlašována od roku 2009. Jejím smyslem je vyzdvihnout osobnosti, umělecké kolektivy či instituce za mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. Projekt se koná za podpory Hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR. Od roku 2012 rozhoduje o udělení ceny Rada akademiků, složená z předních osobností českého kulturního života a klasické hudby. Laureáti získávají skleněnou plastiku violoncella navrženou akademickým architektem Jiřím Pelclem a vyrobenou skláři společnosti Moser. Hlavním mecenášem je rodinná nadace Karel Komárek Family Foundation.
Prvním laureátem ceny byl pravnuk skladatele Antonína Dvořáka, houslista, violista a dirigent Josef Suk. Po něm následovaly osobnosti jako klavírista Ivan Moravec, violoncellista Yo-Yo Ma nebo světově oceňovaný choreograf a tanečník Jiří Kylián. Význam ceny v minulosti podtrhla i mimořádná místa a příležitosti, při kterých byla předána. Sopranistka Ludmila Dvořáková převzala Cenu Antonína Dvořáka ve Španělském sále Pražského hradu v rámci recitálu klavíristy Lang Langa, do rukou dirigenta Jiřího Bělohlávka byla vložena v roce 2014 v Carnegie Hall v New Yorku při koncertu konaném u příležitosti oslav 25. výročí sametové revoluce a Česká filharmonie si ji převzala před svým koncertem k oslavám 100 let české státnosti v Kennedy Centru ve Washingtonu.
Předání Ceny
Cena je držitelům předávání na slavnostním koncertě nebo při jiné významné společensko-kulturní události. Držitelkou ocenění za rok 2019 je sopranistka Gabriela Beňačková. Slavnostní koncert spojený s předáním Ceny proběhne 21. 12. 2020 ve Dvořákově síni Rudolfina.
Podmínky nominace
Pro nominace kandidátů neplatí žádné věkové, národnostní ani teritoriální omezení. Kandidáty nominuje a o udělení ceny rozhoduje nezávislá Rada akademiků. Na cenu může být nominována jakákoliv osobnost, umělecký kolektiv, instituce a organizace kulturního, společenského či ekonomického života, která:
- velmi výrazně přispěla k propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí, celoživotním přínosem, dlouhodobou systematickou uměleckou, hudebně vědeckou a organizační činností, nebo mimořádným uměleckým počinem,
- je stále aktivní v oblasti kulturního, společenského či ekonomického života a
- je trestně bezúhonná.
Laureáti
- 2009 – Josef Suk (houslista)
- 2010 – Ivan Moravec (klavírista)
- 2011 – Jiří Kout (dirigent)
- 2012 – Ludmila Dvořáková (sopranistka), předáno ve Španělském sále Pražského hradu v rámci recitálu klavíristy Lang Langa
- 2013 – Jiří Kylián (choreograf)
- 2014 – Jiří Bělohlávek (dirigent), předáno v Carnegie Hall v New Yorku
- 2015 – Yo-Yo Ma (violoncellista)
- 2016 – Richard Novák
- 2017 – Ivan Klánský
- 2018 – Česká filharmonie, předáno před koncertem k oslavám 100 let české státnosti v Kennedy Centru ve Washingtonu
- 2019 – Gabriela Beňačková
- 2020 – Jakub Hrůša[1]