Cellulitis

Cellulitis, často též zánět podkoží je akutní hnisavý zánět hlubokých podkožních tkání a někdy svalu. Nejčastěji se s ní setkáme v důsledku infekce rány. Při zanedbání se může jednat o smrtelné onemocnění, výsledkem může být i amputace postižené končetiny.

Onemocnění vzniká náhle. Stav se velmi rychle zhoršuje - do několika hodin od proniknutí baktérie. Kůže na poraněné končetině je začervenalá, teplá, oteklá a bolestivá na pohyb i dotek. Pacient má i výrazné celkové příznaky – bolest hlavy a horečku nad 38 °C. Zánět se zachycuje blízkých uzlinách a šíří se i lymfatickým systémem. Mohou vznikat abscesy. V krajních případech je prováděn chirurgický „debridement“, kdy postižená tkáň musí být chirurgicky odstraněna.

Původcem jsou obvykle streptokoky skupiny A nebo Staphylococcus aureus, které proniknou do podkoží při poranění kůže. Může vzniknout například i z impetiga či bércového vředu.

Komplikace

Komplikace mohou být smrtelné (bakteriální endokarditida, záněty ledvin, septický stav). Může přejít až v gangrénu či nekrózu a život ohrožuijící fasciitis, tedy infekci svalových povázek vyžadující chirurgické řešení.

Léčba

Podle zjištění, která bakterie zánět vyvolala, jsou obvykle nasazena antibiotika, doporučen klid na lůžku se zvýšenou polohou nohy a vzhledem k bolestivosti onemocnění a podle jeho závažnosti i léky tišící bolest.

Stav často vyžaduje hospitalizaci a vysoce dávkovanou kombinovanou antibiotickou léčbu včetně intravenózního podání.

V případě vzniku abscesů či fascitis je nutné chirurgické řešení či debridement infikované rány. Dojde-li kl zanedbání léčby, může dotyčný o končetinu přijít.

Epidemiologie

Jedná se o nebezpečné onemocnění, na které ve světě v roce 2013 zemřelo 30,000 osob [1].

Fotografie

Reference

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4340604/ GBD 2013 Mortality and Causes of Death, Collaborators (17 December 2014). "Global, regional, and national age-sex specific all-cause and cause-specific mortality for 240 causes of death, 1990-2013: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2013.". Lancet. 385 (9963): 117–71.

Externí odkazy

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.