Catatumbo

Catatumbo je řeka v severní části jihoamerického kontinentu, dlouhá 450 km.[1] Pramení v kolumbijských Východních Kordillerách nedaleko města Ábrego, teče severovýchodním směrem, částí toku vytváří státní hranici mezi Kolumbií a Venezuelou a ústí do jezera Maracaibo (je zdrojem asi šedesáti procent sladké vody přitékající do jezera). Hlavními přítoky jsou Sardinata a Zulia. Povodí řeky má rozlohu 24 416 km², z toho 16 626 km² patří Kolumbii.

Catatumbo
Bouře nad řekou
Základní informace
Délka toku450 km
Plocha povodí24 416 km²
Průměrný průtok523 m³/s
SvětadílJižní Amerika
Pramen
Cerro de Jurisdicciones
3850 m n. m.
Ústí
Maracaibo (jezero)
9°20′39″ s. š., 71°42′38″ z. d.
0 m n. m.
Protéká
Kolumbie Kolumbie, Venezuela Venezuela
Úmoří, povodí
Karibské moře

Mapa povodí řeky
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oblast podél řeky se vyznačuje rovníkovým podnebím a je porostlá tropickými deštnými lesy, v jejichž stromovém patru dominují zejména zástupci čeledí slézovité, uzlencovité, hrnečníkovité, bobovité, zapotovité a kýlatcovité. Horní stromové patro dosahuje výšek okolo 40 metrů. Jsou v něm zastoupeny např. vlnovec pětimužný (Ceiba pentandra), ledvinovník Anacardium excelsum, lončatník guyanský (Couroupita guianensis), lejnice Sterculia apetala, karapa guayanská (Carapa guianensis), silovoň Dipterix punctata a zástupci rodu Escheweilera z čeledi hrnečníkovité.[2] Na dolním toku ve venezuelském státě Zulia byl vyhlášen národní park Ciénagas del Catatumbo, kde žije vzácný živočich kuandu hnědý. Významnými ekonomickými aktivitami jsou pěstování kakaovníku a těžba ropy.

Unikátním přírodním jevem je relámpago del Catatumbo: v bažinách okolo ústí řeky do Maracaibského jezera zuří v období od dubna do prosince téměř každou noc extrémně silné bouře, ročně zde udeří více než milion blesků.[3] Region je největším světovým zdrojem přírodního ozonu a blesky dlouhé až pět kilometrů slouží jako přírodní maják, viditelný ze vzdálenosti více než čtyř set kilometrů.

Reference

  1. Fundación Aquae Dostupné online
  2. World Wildlife Fund Dostupné online
  3. National Geographic Dostupné online

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.