Castorocauda

Castorocauda byl rod dávného savcovitého plaza ze skupiny Cynodontia. Žil v období střední až svrchní jury, asi před 164 miliony let, na území současné severní Číny (autonomní oblast Vnitřní Mongolsko). Šlo o vysoce specializovaný typ savce, který se vyvinul pro obojživelný život, podobně jako dnes vydry nebo bobři. Jeho dvouslovné vědecké jméno doslova znamená "s ocasem bobra, podobný vydře". Svojí ekologií i anatomií se tento jurský savec z vyhynulé skupiny Docodonta skutečně podobal dnešním ve vodě žijícím savcům. Fosilie kastorokaudy byly objeveny v roce 2004 a popsány týmem paleontologů o dva roky později. Význam tohoto nálezu spočívá zejména v poskytnutí lepší představy o evoluční diverzifikaci druhohorních savců v době nadvlády neptačích dinosaurů nad suchozemskými ekosystémy.

Castorocauda
Stratigrafický výskyt: Střední až svrchní jura, asi před 164 mil. let
Rekonstrukce vzhledu kastorokaudy
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
TřídaSynapsida
ŘádTherapsida
PodřádCynodontia
InfrařádDocodonta
ČeleďDocodontidae
RodCastorocauda
Ji et al., 2006
Typový druh
Castorocauda lutrasimilis
Ji et al., 2006
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velikost

Castorocauda byl savec o odhadované hmotnosti asi 500 až 800 gramů a tělesné délce minimálně 42,5 cm. Patří tak k největším známým druhohorním savcům, kteří obvykle nepřesahovali velikost současného potkana.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.