Karyokarovité

Karyokarovité (Caryocaraceae) je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpígiotvaré (Malpighiales).

Karyokarovité
Karyokar Caryocar brasiliense
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleďkaryokarovité (Caryocaraceae)
Voigt, 1845
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Plody Caryocar brasiliense
Květ Caryocar microcarpum

Popis

Stálezelené stromy nebo výjimečně i keře se střídavými nebo vstřícnými složenými listy s opadavými palisty nebo bez palistů. Vysoké stromy nezřídka s opěrnými pilíři. Listy jsou zubaté nebo vroubkované, nejčastěji trojčetné, někdy redukované na jediný lístek. Květy jsou velké a nápadné, oboupohlavné, pravidelné, v koncových hroznech. Kalich je z 5 (výjimečně 6) srostlých lístků. Koruna je z 5 (6) lístků volných nebo srostlých na bázi. Tyčinek je mnoho, jsou na bázi srostlé do prstence a nejčastěji opadávají vcelku společně s korunou, nejvnitřnější tyčinky jsou kratší, sterilní a produkují nektar. Semeník je svrchní, srostlý ze 4 až 20 plodolistů a se stejným počtem komůrek a volných čnělek. V každém plodolistu je 1 vajíčko. Plod je peckovicovitý, rozpadající se na jednosemenné díly (merikarpia).

Rozšíření

Karyokarovité se vyskytují v tropické Americe od Kostariky po Paraguay a Brazílii. Centrum druhové diversity je v deštném pralese Amazonie, na zaplavovaných i nezaplavovaných půdách.

Ekologické interakce

Květy rodu karyokar (Caryocar) jsou opylovány netopýry, přilákanými nektarem. Večer se květy vynoří se nad větvovím stromu a otevírají se, v časném ránu pak koruna vcelku spolu s přirostlými tyčinkami opadává. Květy rodu Anthodiscus jsou opylovány hmyzem, pravděpodobně ponejvíce včelami.

Plody karyokaru jsou pojídány hlodavci, kteří pravděpodobně také šíří semena.

Taxonomie

V převážné většině dřívějších taxonomických systémů byla čeleď Caryocaraceae řazena do řádu čajovníkotvaré (Theales) v rámci podtřídy Dilleniidae.

V systému APG došlo v této skupině ke značným přesunům a čeledi bývalého řádu čajovníkotvaré (Theales) se ocitly na nejrůznějších místech systému vyšších dvouděložných rostlin. Čeleď Caryocaraceae byla přesunuta do řádu malpígiotvaré (Malpighiales)

Zástupci

  • karyokar (Caryocar)[1]

Význam

Dřevo stromů čeledi karyokarovité je tvrdé, velmi odolné proti hmyzu a je často využíváno ke stavbě lodí.

Semena i dužnina (mesokarp) mnohých druhů rodu karyokar jsou jedlé, druh Carycar nuciferum je za tímto účelem v tropech občas i pěstován. Z dužniny plodů karyokarů připravují brazilští indiáni kvašený nápoj. Plody obou rodů obsahují triterpenoidní saponiny a je z nich připravován extrakt používaný jako rybí jed při jednom z tradičních způsobů rybolovu.

Kůra druhu Anthodiscus obovatus je kolumbijskými indiány kmene Tucano používána jako součást šípového jedu, jehož hlavní složkou je výtažek z liány rodu kulčiba (Strychnos).

Seznam rodů

Anthodiscus, Caryocar[2]

Odkazy

Reference

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)
  2. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky)

Literatura

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.
  • Gentry A.H. Wooden Plants of Northwest South America. Chicago: The Univ. of Chicago Press, 1996. ISBN 0-226-28943-5.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. IV). Timber Press, 1998. ISBN 0-915279-52-5
  • Valíček P. et al. Užitkové rostliny tropů a subtropů. 2. vyd. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6.
  • Wagerfuhr R. Dřevo. Obrazový lexikon. Praha: Grada Publishing, 2002. ISBN 80-247-0346-7

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.