Carevič (opereta)

Carevič (německy Der Zarewitsch) je opereta, kterou zkomponoval Franz Lehár. Premiéra se konala 21. února 1927 v Deutsches Künstlertheater v Berlíně. Libreto napsali Béla Jenbach a Heinz Reichert podle činoherní předlohy polské autorky Gabriely Zápolské, kterou viděl Lehár hrát ve Vídni v roce 1917 v Detsches Volkstheater. Práva na její dílo získali až po smrti autorky od jejího dědice. V původním díle odhrávajícím se v 18. století, vystupoval Alexej Petrovič, nejstarší syn cara Petra Velikého, který se zamiloval do Finky a odešel s ní do Itálie. Byl však otcem přinucen vrátit se do Ruska, kde byl uvězněn. Libretisté se rozhodli obejít „politicky nepříjemné“ části díla. Děj byl přenesen o století později a hlavní postava operety je jen výplodem fantazie (nemá tedy žádnou oporu v dějinách). V operetě se carevič vrátí z Itálie do vlasti dobrovolně, aby splnil své povinnosti. Své lásky se musí zříci.

Opereta byla velmi úspěšná a její děj umožnil autorovi použít ruské i neapolské hudební motivy. Árie „Willst du, Wils du...“ („Chceš?“, první dějství) byla napsána vysloveně na míru slavnému tenorovi Richardu Tauberovi. Nejvíce se však proslavil duet z třetího dějství: „Warum hat jeder Frühling, ach, nur einen Mai?“ („Proč je každé jaro pouze jednou květen?“).

Hlavní postavy

Postava Hlasový rozsah Obsazení na premiéře
21. února, 1927
Carevič tenor Richard Tauber
Ivan baryton Paul Heidemann
Mascha, Ivanova žena soprán Charlotte Ander
Sonja soprán Rita Georg
Lina soprán
Premiér bas

Inscenace v Česku (výběr)

Operetu Carevič uvedla např. pražská Moderní opereta (1933)[1] Národní divadlo Brno (1929)[2] a řada dalších divadel.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cárovič (opereta) na slovenské Wikipedii.

  1. Divadlo. Národní politika. 25. 2. 1933, s. 9. Dostupné online.
  2. ČesNárodní divadlo v Brně. Moravská orlice. 3. 11. 1929, s. 7. Dostupné online.

Literatura

  • JANOTA, Dalibor. Česká a světová opereta. Praha: NS Svoboda, 2020. 872 s. ISBN 978-80-205-0641-2. S. 377–379.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.