Cap-Haïtien

Cap-Haïtien (haitsky Kap Ayisien, v hovorové řeči zkráceně Le Cap) je přístavní město na severním pobřeží Haiti, administrativní centrum departementu Nord. Leží na úpatí hory Morne Jean při ústí řeky Rivière Haut-du-Cap do zálivu Baie de l'Acul. Podle odhadů v něm žije okolo dvou set tisíc obyvatel a je největším městem mimo aglomeraci hlavního města Port-au-Prince.

Cap-Haïtien
Poloha
Souřadnice19°45′ s. š., 72°12′ z. d.
Nadmořská výška0 m n. m.
StátHaiti Haiti
Cap-Haïtien
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha53,5 km²
Počet obyvatel190 289 (2013)
Hustota zalidnění3 556,8 obyv./km²
Správa
Vznik1670
Oficiální webcaphaitien.info
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Domorodci lokalitu nazývali Guárico, v roce 1492 v blízkosti moderního města Kryštof Kolumbus založil La Navidad, první evropskou osadu na americkém kontinentu. V roce 1670 zde Francouzi vybudovali město nazvané Cap‑Français, které v roce 1711 učinili metropolí kolonie Saint-Domingue. Pro svou výstavnost a bohatý společenský život tehdy bylo Cap‑Français nazýváno „antilská Paříž“.[1] Na tyto doby upomíná soubor staveb v okolí, které jsou pod názvem Národní historický park chráněny jako Světové dědictví. V roce 1770 byla nicméně správa kolonie přesunuta do Port-au-Prince. Roku 1791 zde propuklo povstání otroků proti koloniální nadvládě a v roce 1803 proběhla nedaleko bitva u Vertières, která rozhodla o nezávislosti Haiti. V letech 1811 vyhlásil Henri Christophe na severu ostrova Haitské království, jehož hlavním městem bylo Cap-Haïtien, které nazval podle sebe Cap‑Henri; od roku 1820 je město znovu součástí haitského státu. V květnu roku 1842 bylo vážně poškozeno zemětřesením, které si vyžádalo okolo pěti tisíc obětí. Naproti tomu při zemětřesení na Haiti 2010 bylo ušetřeno a zdejší přístav a letiště byly využívány k distribuci humanitární pomoci do postižených částí země.[2]

Reference

  1. Encyclopaedia Britannica Dostupné online
  2. Haiti earthquake maps, BBC News 22. 1. 2010 Dostupné online

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.