Bushcraft
Bushcraft je termín spojený s uměním přežití v divočině, ale i se zábavným a především s pohodlným pobytem v přírodě. To umožňují schopnosti jako: Rozdělání ohně, postavení přístřešku, užívání nástrojů jako sekera nebo nůž, umění opracování dřeva a zpracování jakýchkoli jiných přírodních materiálů a mnohé další.
Život našich předků: Bushcraft v minulosti
Bushcraft není žádná novinka, schopnosti spojené s životem v přírodě jsou tak staré jako lidstvo samo. Byly používány před desítkami tisíc let, jsou používány i dnes. Jsou to schopnosti, které našim předkům neumožňovaly jen přežití, ale i pohodlný život. V povědomí veřejnosti je zakotveno, že naši předci žili na hranici vyhladovění v extrémních podmínkách a každý den bojovali o holý život. Výzkumy antropologů nám ovšem tvrdí něco jiného. Většina z našich předků žila vlastně pohodlně, lidé tvořili „umělecká díla“ z přírodních materiálů a z jistého úhlu pohledu by se mohlo dokonce zdát, že jejich život byl spokojenější než život moderního člověka. Naši předci využívali své inteligence, komunikovali a lovili ve skupinách. Díky vynalézavosti byli schopni řešit mnoho problémů, se kterými se potýkali. Spolupráce ve skupině a nalézání nových způsobů, jak využívat přírodní zdroje, jim umožnilo pohodlný život a díky tomu přežili. Bushcraft využívá těchto znalostí a dovedností, které byly téměř zapomenuty.
Bushcraft dnes
Význam slova bushcraft je dnes poměrně široký, je to rozšíření termínu outdoor. Obecně lze říci, že bushcraft znamená schopnost porozumění přírodě, tedy prostředí, ve kterém žijeme. Bushcraft nám kromě přežití umožňuje, za pomoci tradičních umění z celého světa, zábavný a především pohodlný pobyt v přírodě.
Pojem bushcraft se do ČR dostal ze zahraničí (USA, JAR, Austrálie, Nový Zéland) a pomalu se zde ukotvuje, stává se módním trendem. Kromě skautů a „zálesáků“ může oslovit i ostatní lidi se zájmem o turistiku a obecně o pobyt v přírodě.
S bushcraftem úzce souvisí ve svém základu, tj. v toulání se přírodou a pobytem v ní, také tramping. Navíc i ten se ve své době stal trendem a zatímco trampové budovali stálejší tábořiště pod názvem "osada", bushcrafťáci tak činí pod názvem "bushcraft camp".
Představitelé
- Les Hiddins: Australan, který nese zásluhu za popularizaci bushcraftu v Austrálii.
- Mors Kochanski: Kanadský instruktor kurzů přežití, v roce 1987 publikoval vlastní knihu "Northern Bushcraft".
- Ray Mears: Brit, který výrazně přispěl k rozšíření pojmu bushcraft do povědomí veřejnosti, má svůj vlastní televizní pořad.
Odkazy
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Bushcraft na Wikimedia Commons
- bushcraft.cz
- bushcraftportal.cz