Burleska

Burleska je literární, literárně-dramatický nebo hudebně-dramatický žánr zábavy, zobrazující komické a fraškovité příběhy se záměrem zlehčit realitu nebo zesměšnit její jevy. K dosažení tohoto cíle autoři využívají také prostředky varieté, kabaretu a striptýzu. Burleska má uměleckou hodnotu jen tehdy, je-li spojena s nadsázkou, ironií, parodií a satirou.

Etymologie

Termín burleska je odvozen z italského slovesa burlare – smát se.

Historie

Zákonitosti a postupy burlesky jsou známy již z antické komedie a literatury (Aristofanés, Lúkianos), rozvíjely se v italské a francouzské komedii (Carlo Goldoni, Molière) a v pařížských kabaretech od závěru 19. století. Stejně tak se uplatnily v opeře i v operetě (například Jacques Offenbach).

Zákonitosti americké burlesky 20. století formulovala Dita Von Teese[1]. Podle ní burleska má kořeny v Americe, ve striptýzu. Začali s ní bratři z rodiny Minsky; Abe, Billy, Herbert a Morton, kteří roku 1912 zařídili vlastní burleskní show a síť divadel v New Yorku. Obecenstvo tvořili převážně chudí přistěhovalci, protože burleska byla levnější než jiná divadelní představení. Jenže ti nedokázali ocenit čistou burlesku, a tak Billy a Abe děvčatům vybudovali molo pro bližší kontakt s publikem. Také změnili název show na "Burleska, jak ji máte rádi – žádná rodinná show" (Burlesque As You Like It – Not a Family Show).

První velká hvězda burlesky byla Gypsy Rose Lee, proslulá nákladnými kostýmy. Ve své vizuální show byla tanečnicí i kabaretiérkou, nedotknutelná hvězda s osobním šarmem.

Od roku 1935 se proti vulgaritě newyorské burlesky začala zvedat vlna nevole. Minskyho licence byla nezpochybnitelná až do skandálu z roku 1937, kdy striptérka jeho divadla New Gotham vystoupila zcela nahá bez tang. Všechna divadla burlesky byla následně uzavřena a samotné slovo burleska bylo zakázáno.

Současná burleska

Současná divadelní, kabaretní či klubová burleska bývá někdy označena jako neo-burleska proto, že na původní žánr (např. striptýz, nákladné kostýmy, kabaretní témata či vulgární humor) navázala vlastní umělecké pojetí performance a vizuálně nákladné show. Zastánci neo-burlesky se scházejí na akcích po celém světě, například na Vancouver International Burlesque Festival, Miss Exotic World Pageant, New York Burlesque Festival, Tease-O-Rama atd. Burleska má také vlastní muzeum v Las Vegas, kde jsou v kromě historie předvedeny kostýmy, artefakty a rekvizity slavných burleskních osobností.

Tvůrcem české burlesky a impresáriem stálého souboru je Čecho-Švýcar David N. Jahn alias Sonny Vargas, který provozuje soubor Prague Burlesque[2].

Odkazy

Reference

  1. Dita von Teese:Art of the Teese
  2. Radio Dvojka, Host Nočního mikrofóra 13.1.2020

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.