Budování míru
Budování míru nebo peacebuilding je termín používaný v mezinárodní rozvojové komunitě na popis procesů a aktivit zahrnutých do řešení násilného konfliktu a zřízení udržitelného míru.
Jedna definice budování míru podle Alliance for Peacebuilding je:
Budování míru je sada iniciativ různých činitelů ve vládě a civilní společnosti na zastavení základních příčin násilí a ochranu civilního obyvatelstva před, během a po násilném konfliktu. Budovatelé míru používají komunikaci, vyjednávání a mediaci namísto násilí na vyřešení konfliktů. Efektivní budování míru je mnohotvárné a adaptováno na každé konfliktní prostředí. Neexistuje jedna cesta k míru, no stezky jsou dostupné v každém konfliktním prostředí. Budovatelé miru pomáhají znepřáteleným stranám najít cestu, která jim umožní řešit jejich odlišnosti bez krveprolití. Základní cíl budování míru je redukce a eliminace opakování a krutosti násilného konfliktu.—Chic Dambach, President & CEO, Alliance for Peacebuilding
Související články
Externí odkazy (anglicky)
- Beyond Peace Deals: The UN's experiment in peacebuilding
- What is Peacebuilding? - Alliance for Peacebuilding
- Peacebuilding 3.0 - Whole-Systems Peacebuilding - https://web.archive.org/web/20160111225743/http://wholesystemspeacebuilding.com/ (in development)
- Building Cultures of Peace: Transdisciplinary Voices of Hope and Action, Elavie Ndura-Ouédraogo and Randall Amster (eds.), UK: Cambridge Scholars Publishing, 2009.
- Photo Gallery: What Is Peacebuilding? From Catholic Relief Services
- The Johns Hopkins University School of Advanced International Studies (SAIS) Conflict Management Toolkit
- United Nations Peacebuilding Commission
- United Nations Rule of Law: Peacebuilding Archivováno 29. 6. 2017 na Wayback Machine, on the relationship between peacebuilding, the rule of law and the United Nations.
- University for Peace Global Network for Upeacebuilders Archivováno 10. 1. 2019 na Wayback Machine
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peacebuilding na anglické Wikipedii.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.