Bratislavské listy

Bratislavské listy byly samizdatové noviny, které v červenci roku 1988 založil Ján Čarnogurský. Náklad činil 500 výtisků.

Spolu s Jánom Čarnogurským byli hlavními tvůrci časopisu Ján Langoš a František Mikloško. Šéfredaktorem prvních pěti čísel legálních Bratislavských listů v roce 1990 byl Ladislav Szalay, poté šéfredaktorovaní převzal Rudolf Lesňák.

Ján Čarnogurský v čísle 11 z roku 1990 napsal, že Bratislavské listy jako samizdat byl „první a jediný časopis na Slovensku, otevřeně opoziční vůči komunistickému režimu, vycházející pod plným jménem a adresou vydavatele“.

Číslem 5 v roce 1990 Bratislavské listy přešly do legality a po vzniku Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) se tato politická strana stala jejich vydavatelem.

První číslo v roce 1991 vyšlo opět v novém. Mimo grafických změn byly Bratislavské listy rozšířené na 32 stran, cena se zvýšila na 8 Kčs. Od IV. ročníku si Bratislavské listy daly podtitul kultúrno-spoločenský mesačník. Bratislavské listy byly členěny na následující sekce:

  • Naše východiska a cíle
  • Dějiny – osobnosti – národ
  • Kultura a umění
  • Etika našeho života
  • Křesťanství a současnost
  • Ekonomie a ekologie
  • Glosy – záznamy – ohlasy

V posledním čísle roku 1992 Bratislavské listy vydaly přílohu Bibliografie časopisu Bratislavské listy 1988-1992, v které uveřejnily jména všech autorů a jejich významných textů.

V roce 1993 přešlo vydavatelství Bratislavských listů z KDH pod Interslovakia, s.r.o.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bratislavské listy na slovenské Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.