Bludný balvan na náměstí Svobody v Ratiboři

Bludný balvan na náměstí Svobody v Ratiboři, polsky Głaz narzutowy na placu Wolności w Raciborzu, je velký bludný balvan ve čtvrti Centrum města Ratiboř ve Slezském vojvodství v Jižním Polsku.

Bludný balvan na náměstí Svobody v Ratiboři
Głaz narzutowy na placu Wolności w Raciborzu
Umístění
UmístěníRatiboř
Slezské vojvodství
StátPolsko Polsko
AdresaPlac Wolności
Zeměpisné souřadnice50°5′37,4″ s. š., 18°12′53,6″ v. d.
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geologie a morfologie

Je to největší ze všech doposud nalezených bludných balvanů v Ratibořské kotlině a patří mezi největší bludné balvany celého Slezska. Balvan má hmotnost cca 42500 kg, objem 16,5 m3, největší délku 3 m a největší výšku 2,25 m. Kámen byl ledovcem transportován z Fennoskandinávie do Polska v době ledové. Materiálem balvanu je granit (žula) obsahující načervenalé živce.[1][2][3]

Další historie

Bludný balvan byl objeven v roce 1927 v pískovně ve Wojnowicích a v roce 1929 byl vykopán. V roce 1934 byl převezen do Ratiboře na své současné místo (tehdejší Polkoplatz), kde nahradil kašnu. Kolem balvanu byla postavena zídka s umístěnými deskami členů Národně socialistické německé dělnické strany a místo sloužilo také jako symbol německého nacismu. Po druhé světové válce byla zídka zlikvidována, v roce 1960 byl vyhlášen památným kamenem a v roce 2005 přírodní památkou Polska.[1][2][3]

Galerie

Další informace

K místu vedou také turistické stezky.

V sousední lokalitě Skwer Bractw Strzeleckich se nachází další menší bludný balvan.

Reference

  1. Głaz Narzutowy w Raciborzu, Racibórz, pl. Wolności - Ogólnopolski Katalog Turystyczny. czasnawypoczynek.pl [online]. [cit. 2022-02-13]. Dostupné online.
  2. Granitowy głaz narzutowy z epoki lodowcowej w Raciborzu - Odkrywcza Turystyka. odtur.pl [online]. [cit. 2022-02-13]. Dostupné online. (polsky)
  3. Racibórz - Granitowy głaz narzutowy z epoki lodowcowej . Atrakcje turystyczne Raciborza. Ciekawe miejsca Raciborza. www.polskaniezwykla.pl [online]. [cit. 2022-02-13]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.