Bitva o Joalu

Bitva o Joalu (estonsky: Joala lahing) byla jednou z prvních bitev estonské osvobozenecké války.

Bitva o Joalu
konflikt: Estonská osvobozenecká válka

Pohled na bojiště
trvání: 28. listopadu 1918
místo: Joala, Předměstí Narvy
výsledek: Německo-estonské vítězství, následkem pozdějších akcí ústup z oblasti
strany
Estonsko Estonsko
Německá říše Německá říše
Sovětské Rusko
estonští komunisté
velitelé
Peeter Vaga
Leutnant Müller
Jaan Sihver
Eduard Teiter

síla
asi 150 mužů
3 lehké kulomety
dělostřelectvo
asi 300 mužů
5 těžkých kulometů
posily ruských bolševiků

Pozadí

Bolševická invaze v Estonsku

Podrobnější informace naleznete v článku Ruská občanská válka.

Začátkem roku 1918 vyhlásilo Estonsko nezávislost. To se Rusům, bývalým pánům Estonska nelíbilo. Proto 13. listopadu schválila vláda Sovětského Ruska útok na Estonsko a 28. listopadu 1918 Rusko zaútočilo na Narvu. Jedna z prvních úspěšných známek estonského odporu se odehrála právě zde. Tou dobou Byla Joala ještě předměstím Narvy.

Úloha estonských komunistů

Jaan Sihver umírá, bolševici ustupují do lesů

Jako předvoj před samotnou bolševickou armádou měla být do bitvy předeslána jednotka estonských komunistů, která se zformovala 26. listopadu 1918 ve Viljandi v jižním Estonsku, tzv. 2. viljandský pluk. Byli odtamtud tajně převezeni, aby zaútočnili na pravé křídlo německo-estonských sil. Jejím cílem bylo překročit v předstihu řeku Narvu a odříznout cestu k ústupu na Tallinn. Velel jim komunista Jaan Sihver, který v bitvě padl. Celkem tato jednotka čítala 360 mužů.

Průběh

V noci z 27. na 28. listopad 1918 překročilil 2. Viljandský pluk komunistů řeku Narvu s cílem napadnout pozice německého námořnictva, které zde mělo základnu a které zde bylo již od konce první světové války. Němcům se nakonec s podporou dělostřelectva a estonských dobrovolníků podařilo postup bolševiků na chvíli zastavit.

Ti se přeskupili v blízkých lesích a spolu s posilami brzy podnikli nový útok, který měl za následek vyklizení Narvy a ústup protibloševických sil z této oblasti. Během tohoto prvního střetnutí zahynulo 94 bolševiků.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.