Muni Metro v San Franciscu

Muni Metro je systém lehkého metra v kalifornském městě San Francisco. Tvoří jej sedm linek o celkové délce 59,2 kilometrů, které využívají jak podpovrchové úseky s vysokými nástupišti, tak klasické pouliční tramvajové tratě. Systém provozuje městský dopravní podnik San Francisco Municipal Railway, který je součástí dopravního úřadu San Francisco Municipal Transportation Agency. Muni Metro je pomocí pěti přestupních stanic propojeno se systémem BART (Bay Area Rapit Transit), který tvoří páteř hromadné dopravy v Bay Area.

Muni Metro
StátKalifornie, USA
MěstoLos Angeles
ProvozovatelSan Francisco Municipal Transportation Agency
Délka sítě59,2 km
Počet linek7
Počet stanic120 (z toho 9 podpovrchových)
Datum otevření1980
Poslední rozšíření2007
Linky
Parametry
Typ metraLehké metro
Rozchod koleje1 435 mm
Přívod prouduPantograf
Napětí600V DC
Vozy a zázemí
Nasazené typy vozůBreda LRV
Siemens S200 SF
Počet vozů219
DepaCurtis E. Green Light Rail Center
Muni Metro East
Mapa sítě

Síť Muni Metra
Externí odkazy
OpenStreetMapmapová data
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Tramvaje

První pouliční dráhu v San Franciscu provozovala od roku 1860 společnost San Francisco Market Street Railroad Company. Vozy tažené koňmi jezdily od Embarcadera po Market Street do čtvrti Mission Dolores. Městský dopravní podnik San Francisco Municipal Railway byl založen v roce 1912 a ve stejném roce vyjely tramvaje na linku s označením A Geary, která spojovala Financial District v centru města s Richmond District u Tichého oceánu. V roce 1917 byl otevřen tramvajový tunel Twin Peaks, který umožnil další expanzi do jihozápadních částí města. O čtyři roky později už činila délka tramvajové sítě 489 kilometrů. Poslední novou tramvajovou linkou se stala N Judah, která zahájila provoz po otevření tramvajového tunelu Sunset v roce 1928.

Ve 40. a 50. letech došlo v San Franciscu, podobně jako v mnoha dalších severoamerických městech, k postupnému rušení tramvajové a rozšiřování autobusové dopravy. Výsledkem této reorganizace bylo, že z více než čtyřiceti linek zůstalo v provozu pouze pět (J, K, L, M a N). Kromě velkého vytížení zachránily tyto linky před zrušením také tramvajové tunely, které nebylo možné upravit pro autobusovou dopravu. Na všech pěti linkách jezdily tramvaje typu PCC.

Market Street a Muni Metro

První plány na výstavbu dráhy pod Market Street v centru San Francisca spatřily světlo světa v 50. letech, kdy město řešilo budoucí podobu systému BART (Bay Area Rapit Transit). Podle původních plánů měla proběhnout výstavba dvoupodlažního tunelu, přičemž dolní podlaží by využívaly expresní spoje a horní naopak pomalejší spoje. Plány však byly v roce 1961 změněny, horní podlaží měly využívat stávající tramvajové linky a tunel měl být přímo napojen na tunel Twin Peaks. Tím vznikl souvislý podpovrchový úsek od Embarcadera v centru města až ke stanici West Portal.

Výstavba tunelu probíhala od roku 1967, první soupravy BART ho využily v roce 1973, Muni Metro se přidalo o sedm let později. Vzhledem k vysokým ostrovním nástupištím, kterými byly nové stanice pod Market Street vybaveny, nebylo možné v tunelu využívat vozy PCC. Město proto u společnosti Boeing-Vertol objednalo celkem 131 rychlodrážních vozidel s výklopnými schody, které byly dodány v letech 1979 a 1980.

První tramvajovou linkou, která začala využívat nový tunel a stala se tak součástí Muni Metra, byla N v únoru 1980. V následujících měsících se přidaly linky K, L, M a nakonec v červnu 1981 i linka J. První dva roky provozu byl tunel pod Market Street využíván pouze v pracovní dny, o víkendech dopravu zajišťovaly vozy PCC, které jezdily po původní povrchové trati. Teprve od listopadu 1982 Muni Metro funguje sedm dní v týdnu.

Provoz Muni Metra se v druhé polovině 80. let nesl ve znamení spojování a rozpojování. Soupravy linek J a N vyjížděly z Embarcadera spojené, po vyjetí na povrch u křižovatky ulic Duboce Ave a Church byly rozpojeny a dál pokračovaly samostatně po svých trasách. V opačném směru byly soupravy na stejném místě spojovány. Obdobný systém fungoval na i na linkách K, L a M, které byly rozpojovány nebo spojovány ve stanici West Portal. Díky tomuto systému bylo možné provozovat v tunelu pod Market Street tří až čtyřvozové soupravy s velkou kapacitou a v okrajových částech města zase zachovat nízký interval mezi spoji. Spojování souprav před vjezdem do tunelu však nebylo vždy bezproblémové, protože spoje na sebe musely čekat a často tak docházelo k nepravidelnostem provozu.

Nové úseky

V roce 1980 byla linka M prodloužena z tehdejší konečné Broad & Plymouth k terminálu BART Balboa Park. Linka N jezdí od roku 1998 z Embarcadera po povrchové trati až k nádraží Caltrain Depot. Od tohoto nádraží vedou jižním směrem koleje linky T, která zahájila provoz v roce 2007 v rámci první fáze projektu Third Street Light Rail. Od roku 2012 probíhají stavební práce na druhé fázi (zvané Central Subway), která zahrnuje ražbu tunelu a výstavbu čtyř nových podzemních stanic (4th and Brannan, Yerba Buena/​Moscone, Union Square/​Market Street a Chinatown). Po dokončení tohoto projektu v roce 2022 bude linka T jezdit v úseku Chinatown – Sunnydale.

Linky

V souvislosti s pandemií koronavirové choroby covid-19 došlo v roce 2020 k výraznému omezení provozu Muni Metra. Od druhé poloviny roku 2021 dochází k postupnému obnovování provozu, nicméně linka S Shuttle je stále mimo provoz a L Taraval je kvůli rekonstrukci tratě, stanic a inženýrských sítí nahrazena náhradní autobusovou dopravou.

Název linky Logo Konečné stanice Počet
stanic
Rok
otevření
J Church
Embarcadero
Balboa Park
25
1981
K Ingleside
Embarcadero
Balboa Park
21
1980
L Taraval
Embarcadero
Wawona and 46th Avenue
28
1980
M Ocean View
Embarcadero
San Jose and Geneva
26
1980
N Judah
4th and King (Caltrain Depot)
Ocean Beach
33
1980
S Shuttle
Embarcadero
West Portal
9
2001
T Third Street
Sunnydale
West Portal
30
2007

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Muni Metro na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.