Barva kouzel

Barva kouzel (anglicky The Colour of Magic) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, první ze série Zeměplocha. Byla napsána v roce 1983, do češtiny ji v roce 1993 přeložil Jan Kantůrek. Po dlouhou dobu byla jedinou knihou z hlavní série (další byla až Zaslaná pošta) rozdělenou do kapitol. Každá kapitola je vlastně povídka, pokaždé se stejnými hrdiny. Myšlenka Barvy kouzel – to, že vše je vlastně jen hra bohů – je podobná tradičním stolním RPG hrám, kde hod kostkou ovlivňuje, co se hráčům stane.

Barva kouzel
AutorTerry Pratchett
Původní názevThe Colour of Magic
PřekladatelJan Kantůrek
Obálku navrhlJosh Kirby
ZeměSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
CyklusÚžasná Zeměplocha
1. kniha - 1. kniha o Mrakoplašovi
NámětKlišé ve fantasy, RPG, Turismus
ŽánrKomická fantasy
VydavatelColin Smythe
Datum vydání1983
Česky vydáno1993
Počet stran290
ISBN80-85609-28-2
Předchozí a následující díl
první díl Lehké fantastično
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hlavním hrdinou je neschopný a cynický mág Mrakoplaš, který se nedobrovolně stane průvodcem zahraničního turisty jménem Dvoukvítek. Ten připluje do Ankh-Morporku z Agateánské říše a způsobí zde velký rozruch svým obrovským bohatstvím, kterého si není vědom (cena zlata v Ankh-Morporku a v Agateánské říši se řádově liší).

Během rozsáhlého požáru, založeného poté, co Dvoukvítek objasní obyvatelům Morporku princip pojištění, opouštějí oba hlavní hrdinové společně Ankh-Morpork a vydávají se na cestu po Zeměploše. Ta je zavede postupně do chrámu pekelného boha Bel-Shammharotha, mezi jezdce na dracích a nakonec do říše Krull ležící na samém okraji Zeměplochy. Děj knihy končí ve chvíli, kdy jsou oba dva vrženi přes okraj Zeměplochy do nekonečného vesmíru.

Příběhy Mrakoplaše a Dvoukvítka pokračují v další knize ze série o Zeměploše - v Lehkém fantastičnu.

Hlavní postavy

Související díla

Odkazy

Reference

  1. Barva kouzel (2008). Panáček v říši mluveného slova [online]. [cit. 2018-09-17]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.