Barranquenho

Barranquenho (též Barranquenhu) je románský jazyk, kterým se mluví v portugalském městě Barrancos (u hranic se Španělskem).

Barranquenho
Město Barrancos na mapě Portugalska
RozšířeníPortugalsko Portugalsko, město Barrancos.
Počet mluvčíchasi 1 500
Klasifikace
Písmolatinka
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazyknení úředním
Kódy
ISO 639-1není
ISO 639-2není
ISO 639-3není
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dal by se zařadit mezi smíšené jazyky, jedná se vlastně o portugalštinu (převážně alentejoské nářečí) silně ovlivněnou španělštinou (převážně tou z Andalusie a Extramadury), podle jiných teorií je to španělština silně ovlivněná portugalštinou. Podle Ethnologue je to nářečí extramadurštiny, která bývá často označována jako nářečí španělštiny. Dávalo by to smysl, protože mnoho osadníků Barrancos přišlo z města Badajoz v Extramaduře.[1]

Mluvčí barranquenha ovšem svůj jazyk nepovažují ani za španělštinu, ani za portugalštinu, ale za samostatný jazyk. Barranquenho je ovšem srozumitelné se španělštinou i s portugalštinou.

Barranquenho není první jazyk, který vznikl smísením španělštiny a portugalštiny. Někdy se jako mix španělštiny a portugalštiny považuje galicijština (používaná v Galicii ve Španělsku a na severu Portugalska). Další jazyk co vznikl smísením španělštiny a portugalštiny je portuñolština, která se používá v Jižní Americe.

Historie

Většina iberorománských jazyků má svůj původ už ve středověku, ale barranquenho vzniklo ve města Barrancos asi před 200 lety. Vláda Portugalska stále barranquenho neuznává jako samostatný jazyk.

Ukázka

Srovnání barranquenha se španělštinou a portugalštinou:

Barranquenho Španělsky Portugalsky Česky
cruh cruz cruz kříž
buhcá buscar buscar hledat
uma bê una vez uma vez jednou
nusotrus nosotros nós my

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Barranquenho na anglické Wikipedii.

  1. Ethnologue report for language code: ext. www.ethnologue.com [online]. [cit. 2019-05-21]. Dostupné online.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.