Barbeuia madagascariensis

Barbeuia madagascariensis je jediný druh čeledi Barbeuiaceae vyšších dvouděložných rostlin z řádu hvozdíkotvaré (Caryophyllales). Je to mohutná liána se střídavými jednoduchými listy a pravidelnými pětičetnými květy v hroznovitých květenstvích, pocházející z Madagaskaru. V minulosti byla řazena do čeledi líčidlovité.

Barbeuia madagascariensis
Ilustrace Barbeuia madagascariensis z roku 1863
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvozdíkotvaré (Caryophyllales)
ČeleďBarbeuiaceae
RodBarbeuia
Binomické jméno
Barbeuia madagascariensis
Steud., 1840
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kresba květu

Popis

Barbeuia madagascariensis je mohutná dřevnatá liána s jednoduchými střídavými listy bez palistů. Čepel listů je celistvá, vejčitá, se zpeřenou žilnatinou. Rostliny při sušení černají. Květy jsou oboupohlavné, pravidelné, v hroznech. Okvětí je vytrvalé, sepaloidní, složené z 5 volných lístků. Tyčinek je mnoho, jsou volné, navzájem nesrostlé, s krátkými plochými nitkami. Semeník je svrchní, srostlý ze 2 plodolistů a se 2 komůrkami. Čnělka je velmi krátká, nesoucí dvoulaločnou bliznu. V každém plodolistu je jediné vajíčko. Plodem je tobolka obsahující 1 až 2 semena.[2]

Rozšíření

Barbeuia madagascariensis se vyskytuje pouze na Madagaskaru, a to zejména ve vlhčí, východní části ostrova.[3]

Taxonomie

Rod Barbeuia byl v minulosti nejčastěji řazen do čeledi líčidlovité (Phytolaccaceae). Jako samostatnou čeleď rozlišoval Barbeuiaceae pouze Tachtadžjan, který je řadil do řádu hvozdíkotvaré (Caryophyllales). V rámci systému APG se poprvé objevuje ve verzi APG II z roku 2003.[4]

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-24]
  2. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants:Barbeuiaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-01-03.
  3. STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online.
  4. BREMER, B. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG II. Botanical Journal of the Linnean Society. 2003, čís. 141.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.