Bůh Otec

Obecně boží titul Otec vyjadřuje roli boha jako tvůrce a pána. Jako takový se používal už pro klíčové bohy polyteistických náboženství, jako byli egyptský Thovt, římský Jupiter a germánský Ódin. Z nejrozšířenějších monoteistických systémů přijímají toto označení judaismus a křesťanství. Hlavní proud křesťanství chápe Boha Otce, tedy Boha ve stvořitelské roli, jako jednu z osob boží Trojice.

Bůh Otec, dílo Die Bibel in Bildern (1860), Julius Schnorr von Carolsfeld (1794-1872)
Bůh Ódin (severská mytologie), dílo Odin, der Göttervater (1882), Carl Emil Doepler (1824-1905)

Korán se vymezuje vůči židovskému a křesťanskému pojetí lidského synovství vůči Bohu jakožto privilegovaného postavení a zdůrazňuje lidskou smrtelnost a Boží suverenitu. V 5. súře, verš 18, Korán píše: „Židé a křesťané říkají: 'My jsme synové Boží a miláčci Jeho.' Rci: 'Proč vás tedy trestá za vaše hříchy? Nikoliv, vy jste obyčejní smrtelníci, jedni z těch, které on stvořil. On odpouští, komu chce, a trestá také, koho chce. Bohu náleží království na nebesích i na zemi i vše, co je mezi nimi – a u Něho cíl je konečný.'“ Tento verš někdy bývá vykládán jako odmítnutí Božího titulu Otec islámem.

Odkazy

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.