Bílá rada
Bílá rada je uskupení mocných elfů a čarodějů ve fiktivním světě Středozemi spisovatele J. R. R. Tolkiena. Byla svolána na žádost Galadriel.
Členové Bílé rady
Na počátku Bílé rady byl hlavní a předsedající člen Saruman, který byl považován za nejmocnějšího čaroděje. V radě byli také další dva čarodějové, Gandalf a Radagast.
Elfy zastupovali tři nejvýznamnější vládci svých oblastí či království a nositelé Tří prstenů. První z nich byl Elrond, pán Roklinky, nacházející se na západní straně Mlžných hor, druhá byla Galadriel, paní Lothlórienu, který ležel na východně straně Mlžných hor blízko Morie a Anduiny a třetí byl Círdan, Stavitel lodí, který sídlil v Lindonu na pobřeží Moře (ten se prstenu vzdal ve prospěch Gandalfa).
Další možní členové Rady byli elfové sídlící v Roklince, například Glorfindel nebo Galdor, v Lothlóienu to mohl být Celeborn, manžel Galadriel, který byl i ní nazýván Moudrým.
Tolkien žádný kompletní seznam členů neposkytl, a proto je třeba vycházet z knih a poznámek.
Dějiny Rady
Rada se sešla roku 2463 Třetího věku, aby čelila zvětšující se moci Dol Gulduru. Během dalších roků Gandalf zjistil, kdo je „Nekromancer“ (Sauron) žijící v Dol Gulduru a radil proti němu zasáhnout, což ale Saruman zamítl.
Na Bílé radě v roce 2941 Třetího věku, když Sauron začal aktivně pátrat po Jednom prstenu v okolí Kosatcových polí, dal Saruman souhlas k vyhnání Nekromancera z jeho pevnosti, což ale vedlo pouze k jeho přesunutí do Mordoru a znovuprovolání se jako Saurona. Tento sněm se odehrává v době děje Hobita a je příčinou neúčasti Gandalfa na poslední části cesty třinácti trpaslíků a Bilba Pytlíka.
Poslední rada proběhla v roce 2953 Třetího věku a Saruman na ní vznesl falešnou zprávu, že Jeden prsten byl odnesen Anduinou do Moře. Gandalf ho od této chvíle začal podezírat z touhy po Prstenu.
Film Hobit
Zasedání Bílé Rady se objevilo i ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta od Petera Jacksona.