Pračka

Domácí pračka je stroj určený v jednoduchém provedení k praní, případně vyváření špinavého prádla, u modernějších též k jeho odstřeďování. První pračku sestrojil Angličan Stender kolem roku 1750.

Pohled na pračku z roku 2000
Dřevěná ruční pračka (1886)

Termín pračka se obvykle používá pro stroje peroucí vodním čisticím roztokem – na rozdíl od chemického čištění, které používá jiné čisticí chemikálie a je obvykle provozováno ve specializovaných provozovnách veřejných služeb. Velké pračky zejména na ložní prádlo jsou také užívány ve velkých prádelnách určených pro hromadné praní prádla, například pro nemocnice či armádu. Zde se v minulosti používaly velké bubnové pračky s vrchním plněním.

Základní typy automatických praček

Moderní automatické pračky pro domácnost se vyrábí ve dvou základních provedeních:

Pračky s předním plněním

Moderní pračky s předním plněním jsou ideální zejména v případě, kdy uživatele nesužuje nedostatek místa. Vůči pračkám s vrchním plněním (plněné vrchem) nabízí řadu výhod. Především disponují velkou kapacitou, díky rozměrnému otvoru nabízí komfortní užívání, a horní stranu lze využít pro odkládání předmětů nebo postavení sušičky. Nabídka praček s předním plněním je také mnohem pestřejší.

Oproti pračkám plněných vrchem vyžadují pračky s předním plněním prostor pro otevření dvířek bubnu. Při vkládání a vyndávání prádla je uživatel nucen se ohýbat. Pračky s předním plněním jsou také obvykle rozměrnější a tudíž i zabírají více prostoru.

Pračka s vrchním plněním

Slim pračky

Pračky s předním plněním existují ještě v tzv. slim variantě, tedy ve verzi se zkrácenou hloubkou. Nevýhodou je, že na tuto pračku není možné postavit sušičku standardních rozměrů, ale pouze tzv. slim sušičku. Slim pračky mají menší kapacitu, okolo 6 kg.

Pračky s vrchním plněním

Pračky s vrchním plněním jsou obvykle méně rozměrné, než pračky s předním plněním. Díky tomu, že se otevírají na horní straně, nejsou náročné na místo před sebou a uživatel se při plnění a vyprazdňování nemusí ohýbat.

Nevýhodou je zpravidla menší kapacita bubnu (vyperou méně prádla na jeden cyklus), nemožnost odkládání věcí nebo umístění sušičky na jejich horní část.

V zahraničí se vyrábí pračky s vrchním plněním, ale vertikáním uložením bubnu; pračka je široká a kapacita bubnu je dostatečná (např. Bosch WOE704Y0IN na 7 kg prádla).

Pračka se sušičkou

Pračka může být vybavena i sušičkou prádla. Běžně se sice sušička vyrábí jako samostatný stroj, ale pro úsporu místa nebo námahy s přemisťováním prádla mohou být funkce obou strojů sdruženy.

Nevýhodou je, že kapacita sušičky je většinou poloviční proti kapacitě pračky. Znamená to, že při využití obou funkcí lze prát jen polovinu běžné náplně prádla nebo je třeba před sušením polovinu prádla odebrat. S další várkou prádla je nutno vyčkat dokončení sušení, při poruše není možno ani prát ani sušit. Některé pračky se sušičkou schopny provádět obě funkce bez přerušení a s plnou náplní prádla.

Většina praček se sušičkou není energeticky úsporná – na sušení prádla používají klasické topení s odporovou spirálou; existují ale i výrobky se sušičkou s tepelným čerpadlem.

Konektivita

Některé moderní pračky obsahují porty USB, nebo Wifi pro připojení do domácí sítě spotřebičů nebo do internetu.[1]

Československá vířivá pračka ROMO 002

Jednoduché pračky

Vířivé pračky

Vířivé pračky byly stroje, ve kterých malá, elektromotorem poháněná vrtulka uváděla do pohybu prací lázeň s prádlem. Některé typy se vyráběly ve dvojici s odstředivkou ve stejném těle stroje.

Ruční pračky

Ruční pračka je jednoduchý a levný stroj s velkým rotačním pouzdrem poháněným manuálně klikou. Prádlo s vodou a pracím prostředkem jsou plněny ručně.

Technické parametry praček

Objem bubnu

Kapacitu bubnu lze rozdělit do třech obecných kategorií:

  • Objem do 6 kg – vhodný pro 1–2 osoby
  • Objem 6–9 kg – pro běžné rodiny (4 osoby)
  • Objem nad 9 kg – pro větší rodiny nebo více osob

Některé moderní pračky využívají funkci "Množstevní automatika", která po vložení prádla automaticky vyhodnotí, jaké množství prádla bude prát a podle toho také uzpůsobí prací program. Taková pračka šetří spotřebu vody a elektrické energie.

Hlučnost pračky

Pračka s tichým chodem je taková, která během praní nepřekročí 50 dB a při odstřeďování se drží do 70 dB. Tento parametr je vždy vyznačen na energetickém štítku, který je součástí balení.

Energetická účinnost

Energetická účinnost je udána na energetickém štítku.

Jiné významy slova

Slovo pračka se někdy používá i pro jiná specializovaná čisticí a technická zařízení – například pračka vzduchu. Existuje i řada specializovaných strojních praček užívaných v průmyslu (průmyslová pračka), speciální typy praček se užívají i při výrobě klasických papírových fotografií.

Odkazy

Reference

  1. HOLČÍK, Tomáš. Tak už i pračky: Samsung představil chytrou pračku s Wi-Fi a Androidem. Živě [online]. 2014-01-29. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.