Australit
Australit je hornina, která patří mezi tektity. Má černou nebo tmavohnědou barvu se sklovitým leskem a tvar disku, kapky nebo činky. Nejvíce ceněny jsou australity v podobě čočky s širokými okraji. Jejich hmotnost zpravidla nepřesahuje 60 gramů.[1]
Australity patří k nejvzácnějším tektitům.[2] Bývají nacházeny v Austrálii jižně od 25. rovnoběžky, především na západě kontinentu.[1] Mateřský kráter není znám, bývá kladen do oblasti jihovýchodní Asie. Stáří australitů se odhaduje na 700 000 let.[3] Domorodí Austrálci je nazývají Ooga („hledící oko“) a považují je za posvátné. V roce 1857 australity popsal Charles Darwin.
Aerodynamický tvar australitů zkoumala NASA při hledání optimální konstrukce návratových modulů.
Reference
- Australit. leporelo.info [online]. [cit. 2020-04-25]. Dostupné online.
- MUZEUM, Národní. Sbírka tektitů. Národní muzeum [online]. [cit. 2020-04-25]. Dostupné online.
- Tektity: Australit: Muzea a galerie na Vysočině on-line. www.mgvysociny.cz [online]. [cit. 2020-04-25]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Australit na Wikimedia Commons
- https://tektites.info/re-entry-capsules
- https://museumsvictoria.com.au/website/melbournemuseum/discoverycentre/dynamic-earth/overview/meteorites/tektites/index.html Archivováno 30. 5. 2020 na Wayback Machine
- https://www.meteorite-times.com/ablated-australite-dumbells/
Portály: Planetární vědy
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.