Auguste Bravais

Auguste Bravais [ogyst bʁavɛ]IPA (23. srpna 1811, Annonay, Ardèche30. března 1863, Le Chesnay, Francie) byl francouzský přírodovědec, známý svými pracemi z oboru krystalografie (Bravaisovy mřížky). Dále se Bravais zabýval magnetizmem a polárními zářemi, meteorologií, geobotanikou, fylotaxií a hydrografií.

Auguste Bravais
Narození23. srpna 1811
Annonay
Úmrtí30. března 1863 (ve věku 51 let)
Le Chesnay
Příčina úmrtíAlzheimerova choroba
Alma materÉcole polytechnique
Stanislavova kolej v Paříži
Povolánífyzik, vysokoškolský učitel, krystalograf, matematik a astronom
ZaměstnavatelLyonská univerzita
Oceněnídůstojník Řádu čestné legie
RodičeFrancois-Victor Bravais
PříbuzníLouis-François Bravais a Camille Bravais (sourozenci)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Studoval na Collège Stanislas v Paříži, od roku 1829 na École Polytechnique. Po svých studiích se stal námořním důstojníkem. Byl velký dobrodruh, v roce 1832 se nalodil na Finistere, poté se plavil na Loiret a pracoval na vodopisu alžírského pobřeží. Spolupracoval na expedici Recherche a byl vyslán na Špicberky a do Laponska, aby pomáhal expedici Lilloise.

Od roku 1840 učil aplikovanou matematiku pro astronomy na přírodovědecké fakultě v Lyonu. Poté převzal po Le Chevalierovi katedru fyziky na École Polytechnique, kde působil mezi lety 1845 a 1856, kdy ho vystřídal Henri Hureau de Senarmont.

Je znám odvozením 14 topologicky odlišných mřížek (1845) – Bravaisovy mřížky. V roce 1847 publikoval práci o krystalografii. Je spoluzakladatel Société météorologique de France. Od roku 1854 byl členem Francouzské akademie věd.

Bravais se zabýval teorií chyb, kde je známa jeho práce z roku 1846 Analyse mathématique sur les probabilités des erreurs de situation d'un point.[1]

Reference

  1. Bravais, A. (1846). Analyse mathématique sur les probabilités des erreurs de situation d'un point. Mémoires présentés par divers savants à l'Académie royale des sciences de l'Institut de France, 9, 255-332.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.