Mezinárodní atomový čas
Mezinárodní atomový čas (TAI, temps atomique international) je souřadnicový čas definovaný pomocí atomových hodin. Údaje z více než 200 atomových hodin (EAL, Echelle Atomique Libre) se od roku 1977 relativisticky (kvůli započtení gravitační dilatace času) přepočítávají z vlastního času hodin na rotující geoid (střední hladinu moře). Jeho plynutí tak není závislé ani na periodě rotace Země ani na výšce umístění atomových hodin, jako u lokálního měření atomového času. Tento čas představuje v současné době nejpřesnější dosažitelnou časovou stupnici.
Rozdíl mezi TAI a UTC se stále mění a doposud zvětšuje. Změna probíhá skokem. Rozdíl, anglicky zvaný leap seconds - přestupné sekundy, je způsoben vkládáním přestupných sekund pro korekci UTC. Hodnoty rozdílu a jeho historii lze nalézt v BIPM na zvláštní stránce věnované aktuální hodnotě přestupných sekund, odkud je přebírá např. NIST. Archiv je aktualizován měsíčně. Od 30.6.2012 byl rozdíl TAI a UTC přesně 35 sekund, od 30.6.2015 již 36 sekund. Zatím poslední přestupná sekunda je vložena dne 31. prosince 2016 a aktuální rozdíl TAI−UTC je 37 sekund.
Relativní nestabilitu frekvence časové stupnice EAL lze pro kratší časy vyjádřit jako s poklesem s odmocninou počtu dní a pro delší časy jako s nárůstem s odmocninou počtu dní. TAI se počítá jako průměrný údaj z korigovaných údajů EAL. Je zpětně publikován BIPM v „Circular T“.[1]
Odkazy
Reference
- ftp://62.161.69.5/pub/tai/publication/notes/explanatory_supplement_v0.1.pdf - EXPLANATORY SUPPLEMENT OF BIPM CIRCULAR T
Externí odkazy
- BIPM: FTP server of the Time Department - shrnutí dokumentů publikovaných Oddělením BIPM pro čas, včetně dat pro výpočet TAI (anglicky)
- BIPM, aktuální hodnta přestupných sekund - stánka věnovaná přestupným sekundám a jejich změnám (anglicky)
- NIST Time Scale Data Archive - průběžně doplňovaný dokument archivující změny rozdílu mezi UTC a TAI (anglicky)