Arthropteris

Arthropteris je rod kapradin řazený do samostatné čeledi Arthropteridaceae. Jsou to pozemní nebo epifytní kapradiny s dlouze plazivými oddenky a jednoduše zpeřenými listy. Rod zahrnuje asi 20 druhů a je rozšířen v tropech Starého světa.

Arthropteris tenella
Arthropteris
Arthropteris orientalis
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Nadodděleníkapraďorosty (Pteridophyta)
Odděleníkapradiny (Polypodiophyta)
TřídaPolypodiopsida
Řádosladičotvaré (Polypodiales)
ČeleďArthropteridaceae
RodArthropteris
J.Sm., 1854
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Zástupci rodu Arthropteris jsou pozemní nebo epifytické kapradiny s dlouze šplhavými nebo plazivými, drátovitými oddenky pokrytými štítovitými šupinami. Listy jsou drobné až středně velké, jednoduše zpeřené s celistvými nebo zpeřeně členěnými úkrojky a vyrůstají z oddenku ve 2 řadách. Žilnatina je tvořena 2x až 3x vidličnatě větvenými, volnými nebo jen řídce se spojujícími žilkami. Výtrusné kupky jsou okrouhlé, kryté ledvinovitou či okrouhlou ostěrou nebo řidčeji bez ostěr. Jsou umístěné v jediné řadě nacházející se mezi hlavním žebrem a okrajem listového segmentu. Výtrusnice jsou dlouze stopkaté a obsahují monoletní, eliptické až kulovité spory.[1][2][3]

Rozšíření

Rod Arthropteris obsahuje asi 20 druhů. Je rozšířen v tropech Starého světa v oblasti od Afriky a Madagaskaru po východní Asii, Austrálii a Tichomoří. Druh A. altescandens je endemit ostrovů Juan Fernandez, spadajících pod Chile. Na Novém Zélandu rod zasahuje i do oblastí mírného pásu. Centrum druhové diverzity je v subsaharské Africe (7 druhů) a na Madagaskaru (rovněž 7 druhů). Největší areál má druh A. palisotii, rozšířený od Afriky přes tropickou Asii a Austrálii až po Tichomoří.[1][4]

Taxonomie

Pozice rodu Arthropteris v taxonomii kapradin byla dlouho nejasná. Někteří taxonomové jej řadili do příbuzenstva rodů Nephrolepis či Oleandra. Podle výsledků molekulárních studií představuje sesterskou větev Tectariaceae. Zprvu byl řazen do této čeledi,[5][6] v roce 2013 pak byla publikována samostatná čeleď Arthropteridaceae.[2]

Odkazy

Reference

  1. XING, Fuwu; FAGUO, Wang; HOVENKAMP, Peter H. Flora of China: Arthropteris [online]. Dostupné online. (anglicky)
  2. LIU, Hong-Mei et al. Towards a phylogenetic classification of the climbing fern genus Arthropteris. Taxon [online]. Aug. 2013. Čís. 62(4). (anglicky)
  3. KUBITZKI, K. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 1. Berlin: Springer, 1990. ISBN 978-3-642-08080-7. (anglicky)
  4. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky)
  5. SMITH, Alan R. et al. A classification for extant ferns. Taxon. Aug. 2006, čís. 55(3).
  6. CHRISTENHUSZ, MaartenJ.M. et al. A linear sequence of extant families and genera of lycophytes and ferns. Phytotaxa. Feb. 2011, čís. 19. ISSN 1179-3163.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.