Argentační chromatografie

Argentační chromatografie je označení pro chromatografické metody, při kterých se používají stacionární fáze obsahující stříbrné soli. Takovéto stacionární fáze jsou vhodné pro rozdělování organických sloučenin na základě počtu a druhů alkenových skupin. Lze je spojit s plynovou i mnoha druhy kapalinové chromatografie, jako je například chromatografie na tenké vrstvě. Analyty s alkenovými skupinami prochází chromatografickou kolonou pomaleji než ty, které alkeny neobsahují; metoda je také citlivá na druh alkenu. Obzvláště vhodná je argentační chromatografie pro analýzu tuků a mastných kyselin, které mohou být nasycené (obsahující pouze alkanové skupiny) a nenasycené (mající alespoň jednu alkenovou skupinu).[1]

Teorie

Stříbrné ionty vytváří s alkeny komplexy vratně, ovšem dstatečně pevně na to, aby mohly být zkoumány analyty obsahující alkeny.

Struktura komplexu dusičnanu stříbrného a trans-cyklooktenu; červená = O, světle modrá = N, tmavě modrá = Ag, šedá = C, bílá = H.[2]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Argentation chromatography na anglické Wikipedii.

  1. Boryana Nikolova-Damyanova. Principles of Silver Ion Complexation with Double Bonds [online]. Dostupné online.
  2. Ilmarie Rencken; Jan C. A. Boeyens; S. Walter Orchard. Crystal Structures of the trans-Cyclooctene Complexes of Copper(I) Chloride and Silver Nitrate. Journal of Crystallographic and Spectroscopic Research. DOI 10.1007/BF01194320.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.