Archeologický atlas České republiky

Archeologický atlas ČR jsou webové stránky představující vybrané archeologické lokality Česka. Jejich obsah je koncipován tak, aby uživatelé z řad široké veřejnosti mohli lokality navštívit a porozumět jim, tj. sami je v terénu najít, rozeznat jejich archeologický obsah a pochopit jeho výpověď.[1] Původně byly webové stránky doplňkem publikace Archeologický atlas Čech,[2] v roce 2018 byly upraveny a původních 105 lokalit z Čech bylo doplněno stovkou lokalit z Moravy a Slezska,[3] a i nadále se rozšiřují o další lokality. Archeologický atlas ČR byl integrován mezi nástroje Archeologického informačního systému ČR.

Archeologický atlas České republiky
Vznik2015
Typwebové stránky vybraných archeologických lokalit ČR
Účelzpřístupnit archeologické lokality veřejnosti, vysvětlit povahu archeologických stop v krajině
Mateřská organizaceArcheologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i.
Oficiální webwww.archeologickyatlas.cz
PoznámkySouvisející projekty a zdroje: MŠMT ČR (AIS CR), grantové projekty, institucionální podpora
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kniha Archeologický atlas Čech byla nominována na cenu Magnesia Litera za rok 2015 a získala Cenu Nakladatelství Academia v kategoriích Kniha roku a Slovník/encyklopedická publikace.

Obsah webu

Lokality pro Atlas jsou vybírány převážně podle toho, zda jsou v dnešní krajině dobře viditelné a zda obsahují instruktivní příklady archeologických stop v terénu. Počítá se i se zařazováním méně nápadných lokalit, určených spíše pro využití odborníky. Tyto lokality jsou v základním režimu stránek skryté, avšak jsou přístupné pro všechny uživatele, kteří o to projeví zájem (zaškrtnutím příslušného filtru). Chronologický výběr lokalit není omezen: mezi vybranými lokalitami jsou paleolitická sídliště právě tak jako památky z období druhé světové války.

Lokality k prohlédnutí lze vybírat podle názvu nebo z mapy, lze je též filtrovat podle typu lokality a archeologického období. Každá lokalita je opatřena stručným popisem, orientační (přístupovou) mapou, plánem a výběrem fotografií. Podrobnější údaje k jednotlivým lokalitám jsou obsaženy v tištěných knihách, případně v další odborné literatuře, jejíž seznam je k dispozici v oddíle Ke stažení. Seznam shrnuje bibliografické údaje; plné texty vybraných titulů jsou postupně přidávány do sekce Lokality – Publikace.

Web Atlasu navštěvuje zhruba 10-15 tisíc uživatelů ročně. Stránky mají českou a anglickou verzi, přičemž anglická verze představuje dosud jediný systematický zdroj informací o archeologickém dědictví ČR v jeho krajinném kontextu dostupný zahraničním zájemcům (takřka pětina návštěvníků stránek pochází ze zahraničí).

Údaje k jednotlivým lokalitám lze stáhnout v připravené sestavě jako PDF nebo vytisknout. Stránky jsou konfigurovány tak, aby byly použitelné i v mobilních zařízeních přímo v terénu; velká část uživatelů to již využívá.

Zařazení nové lokality do Atlasu může navrhnout kdokoli. Podmínkou pro výběr je atraktivnost lokality a kvalita doprovodné dokumentace, zejména map a plánů. Mapy a plány by měly být georeferencované (UTM-WGS84) a měly by srozumitelnou formou prezentovat odborně spolehlivý obsah archeologické památky.   

Odkazy

Reference

  1. KUNA, Martin. O paměti krajiny a cestách za ní. Zprávy památkové péče. 2015, roč. 75, čís. 6, s. 507–512. Dostupné online.
  2. KUNA, Martin, a kol. Archeologický atlas Čech: vybrané památky od pravěku do 20. století = Archaeological atlas of Bohemia: selected sites from prehistory to the 20th century. 2. vyd. Praha: Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i., 2015. ISBN 978-80-200-2526-5.
  3. DEHNEROVÁ, Hana, a kol. 100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska. 1. vyd. Praha: Národní památkový ústav, 2015. Dostupné online. ISBN 978-80-7480-054-2.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.