Arabeska (architektura)

Arabeska je plošný dekorativní prvek, složený z rostlinných motivů (listí, šlahouny rostlin). První arabesky jsou známy již z dob Starověkého Řecka, tyto relativně komplikované vzory se objevují v tzv. helénistickém umění ve formě ornamentů na vlysech.

Výzdoba mešity Wazir khan v Pákistánu

V období italské renesance, kdy přišly opět do módy různé antické motivy, se tyto dekorativní motivy opět vrátily do evropského výtvarného umění. Německá a holandská výtvarná škola k nim pak později dodala další doprovodné motivy – hlavy, masky apod. V období rokoka se pak arabeska opět vrátila zejména na štucích.

Islámské umění

Arabeska se také objevuje v islámském umění, kde je označována také jako mareska, podle jejího maurského původu, oproti evropským arabeskám působí mírně naturalisticky.

Literatura

  • Lexikon malířství a grafiky, ISBN 80-242-1576-4
  • PETRÁČKOVÁ, Věra; KRAUS, Jiří, a kol. Akademický slovník cizích slov A-Ž. Praha: Academia, 2000. 834 s. ISBN 80-200-0607-9.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.