Ancistrocladus

Ancistrocladus je jediný rod čeledi Ancistrocladaceae vyšších dvouděložných rostlin z řádu hvozdíkotvaré (Caryophyllales). Jsou to liány se střídavými jednoduchými listy a drobnými pětičetnými květy, šplhající do korun stromů prostřednictvím hákovitých větévek. Rod zahrnuje asi 20 druhů a je rozšířen v rovníkové Africe a tropické Asii.

Ancistrocladus
Ancistrocladus heyneanus
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvozdíkotvaré (Caryophyllales)
ČeleďAncistrocladaceae
RodAncistrocladus
Wall., 1829
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Zástupci rodu Ancistrocladus jsou rozměrné dřevnaté liány dorůstající výšky až 20 metrů, případně šplhavé keře. Listy jsou jednoduché, střídavé, s drobnými opadavými palisty. Rostliny se zachytávají opory pomocí hákovitých vrcholků sympodiálních větví. Čepele listů jsou celiství, celokrajné, se zpeřenou žilnatinou. Na obou stranách listů jsou roztroušené drobné tečky s trichomy produkujícími voskovitý výměšek.

Květy jsou drobné, pětičetné, pravidelné až silně nepravidelné, v latách, klasech nebo vrcholících. Kalich je srostlý, pravidelný nebo zvláště za plodu silně nepravidelný. Korunní lístky jsou volné nebo srostlé jen na bázi, více či méně dužnaté. Tyčinek je 10, výjimečně jen 5, jsou přirostlé k bázi koruny. Semeník je polospodní, srostlý ze 3 plodolistů, s jedinou komůrkou a volnými čnělkami. V semeníku je jediné vajíčko. Plodem je oříšek, podepřený silně zvětšeným křídlatým kalichem.[1][2][3]

Rozšíření

Rod Ancistrocladus zahrnuje celkem asi 18[4] až 20[1] druhů. Je rozšířen v rovníkové Africe a v tropické Asii od Indii a Srí Lanky přes jižní Čínu a Indočínu po jihovýchodní Asii. Největší počet druhů (celkem 8) roste ve středozápadní rovníkové Africe.[5]

Taxonomie

Tachtadžjan řadil čeleď Ancistrocladaceae do samostatného řádu Ancistrocladales v rámci nadřádu Theanae. V Dahlgrenově systému je tato čeleď v řádu Theales, v Cronquistově systému v řádu Violales pospolu s některými dalšími čeleděmi řazenými dnes do řádu hvozdíkotvaré (Caryophyllales). Sesterskou větví je podle kladogramů APG čeleď Dioncophyllaceae.[6]

Odkazy

Reference

  1. KUBITZKI, K. (ed.); BAYER, C. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 5. Berlin: Springer, 2002. ISBN 978-3-642-07680-0. (anglicky)
  2. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Ancistrocladaceae [online]. [cit. 2012-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-12-13. (anglicky)
  3. Flora of China: Ancistrocladaceae [online]. Dostupné online. (anglicky)
  4. HERNÁNDEZ-LEDESMA, Patricia et al. A taxonomic backbone for the global synthesis of species diversity in the angiosperm order Caryophyllales. Willdenowia. 2015, čís. 45.
  5. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2017. Dostupné online. (anglicky)
  6. STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.